Oceněním poděkovali zaměstnavatelům zdravotně postižených lidí

25. 05. 2016

Můžete je potkat nejen jako pomocné síly, ale i zručné řemeslníky, manipulační dělníky ve výrobě nebo třeba úředníky. Tam všude dokazují, že zastanou práci stejně dobře jako zdraví lidé. Právě těm firmám z Libereckého kraje, které zaměstnávají zdravotně postižené, patří soutěž Stejná šance – Zaměstnavatel roku. Vítězem letošního sedmého ročníku se stala firma KFC – AmRest, s.r.o., provozovna Liberec.

Soutěž se koná za podpory Libereckého kraje jednou za dva roky, proto probíhá vyhlášení vítězů tradičně na Krajském úřadě Libereckého kraje. Letos se uskutečnilo 19. května. Záštitu nad sedmým ročníkem převzala náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová, za statutární město Liberec primátor Tibor Batthyány. V hodnotící komisi usedla také ředitelka českolipského úřadu práce Marcela Ottová.

Tento rok bylo do soutěže nominováno 26 firem z celého kraje. “Pětičlenná odborná komise hodnotila kromě jiného i typ pracovní smlouvy, zapojení zaměstnance do kolektivu nebo přizpůsobení pracovních podmínek,“ vysvětlila za vyhlašovatele ředitelka organizace Rytmus Liberec Antónia Dechťarová. „Smyslem naší soutěže je poděkovat těm zaměstnavatelům, kteří lidem se zdravotním znevýhodněním dávají na pracovním trhu stejnou šanci jako ostatním, a tím přispívají k jejich začleňování do společnosti. Naše soutěž má také motivovat ostatní, aby se nebáli přijmout handicapované do práce,“ dodala.

Druhé místo letos obsadila společnost Galaxy Gastro s.r.o. - Restaurace Tankovka Skleník Česká Lípa. Třetí příčku vybojovala Masarykova městská nemocnice Jilemnice. Organizace Rytmus Liberec udělila také jedno Čestné uznání – firmě Meki s.r.o., provozovna NISA Liberec, za příležitosti, které dávají lidem se zdravotním znevýhodněním v běžných pracovních podmínkách. Organizátoři soutěže Stejná šance – Zaměstnavatel 2016 poděkovali také Krajskému úřadu Libereckého kraje, který na administrativních pozicích zaměstnává několik pracovníků se zdravotním postižením.

„Práce je součástí života lidí už statisíce let. Přináší jim nejen obživu, ale i radost a pocit hrdosti na sebe sama. Soutěž považuji za velmi důležitou, protože oceňuje firmy, které se nebojí dát šanci lidem se zdravotním omezením. Tak přispívají k posílení sebevědomí handicapovaných a jejich přesvědčení, že mohou být i přes své postižení společnosti nějak užiteční,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová.

Zástupci vítězných firem se shodli na tom, že si v každodenní praxi ani neuvědomují, že daný pracovník má nějaké zdravotní postižení. „Nemáme pocit, že bychom zaměstnávali handicapované. Mezi nimi a zdravými neděláme žádný rozdíl. Přestože v naší firmě platí přísná kritéria, i hygienická, dají se u nás najít pozice, kde jsou tito lidé k nezaplacení,“ řekla Monika Štanderová, manažerka vítězné firmy KFC – AmRest Liberec.

Soutěž Stejná šance – Zaměstnavatel roku se poprvé konala v roce 2004. Pokaždé je vyhlášena v krajích České republiky, kde působí organizace, jež podporují zaměstnávání zdravotně znevýhodněných. Kromě Libereckého kraje vyhlásily 7. ročník soutěže v letošním roce také kraje Karlovarský, Ústecký, Středočeský a hlavní město Praha.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz