Odbor sociálních věcí

Co je to sociálně-právní ochrana dětí?

Je ti méně jak 18 let?

Žiješ v České republice nebo se zde z nějakého důvodu nacházíš a nastal u tebe vážný problém?

Pak je tu pro tebe sociálně-právní ochrana dětí. Jejím hlavním úkolem je podpořit tvůj zdravý vývoj, obhajovat všechna tvá práva a fungování tvojí rodiny.

Sociálně-právní ochrana se poskytuje všem ohroženým dětem bez rozdílu a bezplatně.

Sociálně-právní ochrana dětí představuje hlavně zajištění práva každého dítěte na:

• rodičovskou péči a život v rodině,
  • řádnou výchovu, ve které si rodiče i děti plní své povinnosti,

• život v náhradní rodině, pokud není možný život ve vlastní rodině,

• ochranu před jakýmkoliv tělesným či duševním násilím,

• ochranu před zanedbáváním,

• ochranu před zneužíváním nebo vykořisťováním,

• ochranu majetku.

Sociálně-právní ochranu dětí zajišťují v České republice především:

• obecní úřady a újezdní úřady,

• krajské úřady,

• Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky,

• krajské pobočky Úřadu práce,

• Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí v Brně.

V případě ohrožení zdraví a života volej bezplatné telefonní linky Policie České republiky 158 nebo zdravotnické záchranné služby 155.

O pomoc se také můžeš obrátit na:

• Linky důvěry (například bezplatná non stop linka Bílého kruhu bezpečí na čísle telefonu 800 155 555 nebo bezplatná služba Linky bezpečí na čísle telefonu 116 111),

• Obecní úřad v místě tvého bydliště (kontakty zde),

• Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc – ZDVOP (kontakty zde).

Kdy se můžeš jako dítě potkat s pracovníky (psychology nebo sociálními pracovnicemi) sociálně-právní ochrany dětí Krajského úřadu Libereckého kraje:

• Pokud se tvoji rodiče rozhodnou stát se pěstouny nebo osvojiteli. Tedy stát se náhradní rodinou pro dítě, které nemůže z nějakého důvodu žít ve své vlastní rodině.

• Pokud z nějakého důvodu nemůžeš žít ve své vlastní rodině a je ti zajišťována náhradní rodina u pěstounů či osvojitelů nebo tě do svojí péče žádá někdo z tvých blízkých (například babička, děda, teta nebo třeba starší sourozenec).

Takové setkání by pro tebe mělo být příjemným popovídáním s člověkem, který uznává děti jako své rovnocenné partnery.