Organizace zapojené do procesu transformace sociálních služeb
Projekt realizovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí „Podpora transformace sociálních služeb“ a navazující projekt „Transformace sociálních služeb“
Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, příspěvková organizace
Domov Sluneční dvůr, příspěvková organizace
V nové službě bude pro ubytování klientů sloužit 6 objektů rozmístěných v 5 lokalitách přilehlých měst a obcí (Česká Lípa – Lada, Jestřebí, Sosnová a Zahrádky). Tyto objekty budou zasazeny do běžné komunity. Klienti tak budou moci přirozeným způsobem navazovat mezilidské vztahy v místě svého bydliště, zajišťovat si své potřeby využíváním místních služeb (obchody, restaurace, zájmové spolky, sociální služby, úřady a instituce), popř. najít si zaměstnání. Klienti budou tak moci mnohem lépe uspokojovat své potřeby, přičemž jim bude poskytnuta náležitá pomoc a podpora pracovníků. V nové službě budou klienti ubytováni pouze v jednolůžkových pokojích. Objekty budou rozděleny do jednotlivých domácností, počet lidí žijících v jedné domácnosti je 4. Proces transformace se týká 52 uživatelek.
Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou, příspěvková organizace
V současé době připravuje Krajský úřad Libereckého kraje projekt s názvem "Transformace - Domov a Centrum aktivity, příspěvková organizace".
Projekt „Podpora transformačních procesů v pobytových sociálních službách Libereckého kraje“ (reg. č.: CZ.1.04/3.1.03/87.00022) realizovaný Centrem podpory transformace o.p.s.
Projekt byl zaměřen na podporu transformačních aktivit ve třech příspěvkových organizacích zřizovaných Libereckým krajem. Projekt je byl podporován Libereckým krajem, jako zřizovatelem všech tří těchto zařízení, o čemž svědčí jeho aktivní zapojení do projektu v pozici nefinančního partnera.
Hlavním smyslem zapojení všech tří zařízení do jednoho projektu bylo využít aktivní sdílení zkušeností, vytvořit jednotný prostor pro zapojení kraje, jeho podporu a dohled nad průběhem transformačních aktivit a v neposlední řadě také zvýšení efektivity některých aktivit jako je možnost společného vzdělávání v některých tématech.
Cílem projektu bylo plně inicializovat proces transformace ve všech zařízeních a nastavit další směřování a strukturu služeb tak, aby splňovaly principy deinstitucionalizace a zařízení byla připravena na změny vedoucí k běžnému životu lidí s postižením v komunitě.
V rámci projektu byla realizována řada aktivit, jako je vyhodnocení a aktualizace potřeb uživatelů, provedení celkové analýzy zařízení, nastavení dalšího směřování a struktury služeb, vytvoření transformačních plánů v přesahu po ukončení projektu. V rámci projektu probíhala také příprava uživatelů na přechod do nově zřizovaných sociálních služeb, připravováni byli také zaměstnanci formou vzdělávání a motivací. Došlo k úpravě a vytvoření metodik a postupů podporujících transformaci, k realizaci osvětových činností směrem k opatrovníkům, zaměstnancům a veřejnosti laické i odborné. Záměrem bylo také zvýšit kompetence blízkých osob v péči o své osoby s postižením s cílem podpořit tak jejich návrat do rodin, případně zefektivnit intenzitu kontaktu s rodinou.
Do projektových aktivit bude zapojeno 72 klientů a 67 zaměstnanců ze všech tří zařízení. Výstupem projektu budou 3 transformační plány a vytvořené podmínky pro úspěšné dokončení transformace ve všech zařízeních.
Organizace zapojené do projektu:
- Jedličkův ústav, příspěvková organizace, se sídlem Lužická 920/7, 460 01 Liberec
- Domov a Centrum aktivity, příspěvková organizace, se sídlem Liberecká 451, 463 42 Hodkovice nad Mohelkou
- APOSS Liberec, příspěvková organizace, se sídlem Zeyerova 832/24, 460 01 Liberec