Čeští Romové uctili památku obětí romského holokaustu v Osvětimi

14. 08. 2017

Bývalí vězňové, zástupci romských organizací, ale i mladí Romové, ti všichni si v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi připomněli výročí likvidace takzvaného cikánského tábora. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zde byly v plynových komorách zavražděny poslední tři tisíce žen a dětí Romů a Sintů, kteří v táboře zůstali.
"Cesta k minulosti, jak jsme náš výlet nazvali, je cestou k uctění památky romského holokaustu. Nad cestou převzal záštitu a finančně jí podpořil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Německá ambasáda v ČR, město Ralsko, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny a další sponzoři. Dospělí si cestu financovali sami," uvedla pro server Romea.cz Emilie Horáčková ze spolku Bachtale, která cestu pro asi 50 lidí zorganizovala.

"Nedokázala jsem skrýt slzy. Každý by měl vidět toto místo. Uvědomila jsem si jaké máme štěstí, že žijeme v jiné době a ty naše starosti a problémy, nejsou nic," popsala své pocity Anna Chválová, jedna z účastnic, která dodala: "Naše nejstarší účastnice Jolana Pohlodková plakala a říkala nám, že cítí tu bolest, cítí ten smutek, to místo je tak prázdné."

"Pro Romy a Sinty z celého světa je (toto místo) tím, co nás spojuje. Jsme tu a spojuje nás bolest, vzpomínka na vraždění, vzpomínka na naše zemřelé, spojujeme se jako národ,“ řekl v projevu Roman Kwiatkowski, předseda Sdružení Romů. Ten se v Polsku spolu s další tisícovkou lidí z různých koutů Evropy zúčastnil pietní akce. U pomníku připomínajícího povražděné Romy položili věnce a složili hold obětem nacistické továrny na smrt.

Osvětim II - Birkenau (Březinka) se stal největším koncentračním táborem pro evropské Romy. Na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno několik tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.

Podle odhadů uvěznili nacisté v Osvětimi celkem 23 tisíc Romů, z toho asi 5 500 Romů z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

TZ - Romea.cz