Chcete se dožít stovky? Běžte k poště!

05. 07. 2018

Marie Jermanová z Hrádku nad Nisou je ještě starší než naše republika. V úterý 3. července oslavila v Domě s pečovatelskou službou v Hrádku ve výborné kondici 101. narozeniny. K tomu, že už načala druhou stovku, popřál jubilantce za Liberecký kraj náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda.

Marie Jermanová se sice narodila v Litvínově, ale už v mládí se s manželem přestěhovala do Hrádku nad Nisou. Její muž sloužil u policie a do města v Trojzemí byl převelen po druhé světové válce, aby strážil státní hranice obnovené Československé republiky. V Hrádku se paní Jermanová živila nejprve jako kuchařka v dětském domově, později ve školní družině. Odtud odešla k poště a několik desítek let dělala listonošku. V Hrádku ji znal skoro každý. S každým si popovídala, a protože uměla německy, oblíbilo si ji i německé obyvatelstvo.

„Byla tehdy takovou městskou zpravodajkou. Nosila lidem informace, říkala jim, co se kde stalo,“ přiblížil syn Marie Jermanové Josef, její jediný potomek. „Denně maminka nachodila spoustu kilometrů. Pravidelná chůze – to je, myslím, její recept na to, jak se dožít vysokého věku. K tomu bych za ni přidal jako další podmínku dlouhověkosti dobrou náladu, žádný stres. Snažit se být pořád v pohodě,“ dodal.

Jak prozradily pečovatelky, které se o jubilantku starají, kromě prášku na ředění krve a prášku na povzbuzení chuti k jídlu nebere seniorka žádné léky. Nemusí se ani nijak omezovat v jídle. Jí všechno, přesněji řečeno jenom to, co jí chutná. V Domě s pečovatelskou službou žije už 20 let.

„Tady se mně moc líbí. A nejraději jsem, když za mnou přijdou takoví fešáci jako dneska. Ještě, že mám ty narozeniny,“ zažertovala během oslavy směrem k náměstkovi Svobodovi a starostovi města Josefu Horinkovi, od něhož dostala vedle květin a dárkového koše s dobrotami navíc také polibek.

Seniorka sice špatně slyší, ale pohybuje se pořád ještě sama, bez hůlky či jiné opory. A stále se zajímá o všechno, co se kolem ní děje. „Paní Jermanová je v obdivuhodné kondici. Pořád má v sobě nějaký náboj. Je vidět, že ji život těší. Jsem moc rád, že jsem jí mohl i já za Liberecký kraj popřát do dalších let nejenom hodně zdraví, ale také, aby si i nadále udržela svůj optimistický pohled na svět,“ zdůraznil náměstek hejtmana Pavel Svoboda.

Bc. Lenka Klimentová
lenka.klimentova@kraj-lbc.cz