Čínská delegace obdivovala liberecký dům pro seniory

26. 09. 2017

Otázka, jak se Liberecký kraj stará o své seniory, nejvíc zajímala čínskou delegaci při její návštěvě v Liberci v pondělí 25. září. Zástupci Čínské lidové politicko-poradní konference vedle debaty v Evropském domě s náměstkem hejtmana Libereckého kraje pro sociální resort Pavlem Svobodou absolvovali také prohlídku Domova seniorů v libereckém Františkově.

Jak připomněla čínská strana, v jejich zemi žije zejména v malých vesnicích mnoho seniorů, kteří nedostávají ani důchod a ani jiné sociální dávky. Musejí proto pracovat až do smrti. Čínská vláda se snaží tyto nerovnosti mezi městy a vesnicemi postupně narovnat. Proto se delegace zajímala v Liberci o všechny formy sociální podpory, včetně podpory v nezaměstnanosti.

„Pro nás v Čechách a na Moravě je nemyslitelné, že by stát, kraje a obce nechaly své občany v nouzi zcela bez pomoci. Zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, nejen seniorů, ale i mladých rodin nebo těch, kterým hrozí sociální vyloučení, tak patří i mezi priority Libereckého kraje. Samozřejmě, pokud o pomocnou ruku dotyční lidé stojí,“ zdůraznil náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda.

Spolu s úřednicemi sociálního odboru přiblížil náměstek Svoboda zástupcům čínské konference, jak má Česká republika nastavený důchodový systém, a jaké sociální služby mohou například právě méně pohybliví a méně soběstační senioři využívat, aby mohli co nejdéle zůstat žít doma. Podrobně rovněž vysvětlil, jakou úlohu dnes plní domovy pro seniory.

Čínskou delegaci doprovodil Pavel Svoboda na prohlídku Domova seniorů v libereckém Františkově. Hosté si prohlédli pokoje, sociální zázemí, společné prostory i okolí domova seniorů. Byli nadšení. V závěru krátkého setkání vyslovili přání, aby si náměstek Pavel Svoboda udělal čas a přiletěl do Číny, aby mohl o tuzemském rozvinutém sociálním systému informovat další členy čínské politicko – poradní konference a zástupce jednotlivých regionů této nejlidnatější země světa.

Bc. Žitná (Dědková) Markéta
marketa.zitna@kraj-lbc.cz