Cizincům v Libereckém kraji pomůže informační brožura. Vychází v pěti cizích jazycích

21. 12. 2021

Liberecký kraj ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců a Krajem Vysočina vydal preventivní informační brožuru pro cizince, která je zaměřena na aktuální problémy v kraji s názvem „Pravidla, která Vás chrání aneb bezpečný život cizince v Libereckém kraji“. Kromě české verze vychází Pravidla také v mongolštině, ukrajinštině, ruštině, vietnamštině a angličtině.

„Brožura vznikla v pěti cizojazyčných mutacích právě s ohledem na rozložení cizinců v kraji. Cílí jak na cizince ze zemí Evropské unie, tak na ty ze třetích zemí. Brožura byla přeložena pro početnou skupinu osob mongolské, vietnamské, ukrajinské a ruské národnosti žijících v našem regionu,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro sociální resort. Jazyky byly vybrány s ohledem na země původu cizinců. Volba je také ve shodě s modely ekonomické migrace.

Informační brožury byly vydány jak v tištěné, tak i v elektronické verzi. Jejich preventivní působení je rozděleno do devíti oblastí – zaměstnání, bydlení, školství, volný čas, bezpečnost, zdravotnictví a doprava. Vše je doplněno i o důležité a užitečné kontaktní údaje ze všech čtyř okresů Libereckého kraje. Vybrané tematické oblasti jsou záměrně pojaty široce, ale úzce spolu souvisí. „Brožura má za cíl prvotně pomoci cizincům. Ovšem díky ní pomáháme i obyvatelům kraje a zaměstnavatelům. Pokud cizinci budou znát svá práva, povinnosti a místní zvyky, mohou se vyhnout protiprávnímu jednání, které často páchají pouze z neznalosti. Tím, že budou znát i svá práva, například o výši mzdy a pracovní době, mohou se bránit proti neetickému chování ze strany zaměstnavatele nebo majitele bytu ve kterém bydlí,“ vysvětlil náměstek Petr Tulpa.

Nový informační materiál vznikl za podpory Ministerstva vnitra ČR z programu prevence kriminality. Pro Liberecký kraj jej připravil Koordinátor pro záležitosti národnostních menšin a cizinců z odboru sociálních věcí. Od každé jazykové mutace bylo vytištěno 1.000 kusů. Již nyní je v plánu dotisk všech jazykových verzí. Brožuru je možné získat v budově Krajského úřadu Libereckého kraje. Elektronická brožura je volně ke stažení na webových stránkách sociálního odboru krajského úřadu: https://odbor-socialni.kraj-lbc.cz/oddeleni-socialni-prace/zalezitosti-narodnostnich-mensin-a-cizincu/cizinci-a-migranti/zakladni-informace-k-pobytu-v-ceske-republice/brozury-ke-stazeni

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu