Do nových domovů v Jestřebí se stěhují klienti. Náročná transformace tamního ústavu končí
Domov Sluneční dvůr v Jestřebí je druhým krajským zařízením v Libereckém kraji, ve kterém došlo k úplnému dokončení procesu transformace. Začala v roce 2007 a na konci roku 2021 se ji povedlo dovést do zdárného cíle. Nyní domov čeká už jen na nastěhování svých nových obyvatel.
„Dokončení domova v Jestřebí je jedním z vrcholů transformace, která byla náročným procesem z hlediska časového i finančního. Z jednoho ústavního zařízení vznikly čtyři nové, skutečné domovy pro hendikepované osoby. Z tohoto mám radost a v transformaci dalších zařízení pokračujeme. V nejbližších době začne stavba dalších domovů, APOSS v Nové Vsi a v TEREZA v Semilech,“ říká Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
Nové zařízení poskytuje sociální službu domova pro osoby se zdravotním postižením dospělým osobám s mentálním a kombinovaným postižením.
„Služba byla před transformací poskytována v Jestřebí u České Lípy, v areálu, kde žila většina klientů v klasickém ústavu. Smyslem transformace je odstranit dojem nemocničního prostředí či vězení a proměnit ústavy v zařízení, která více podporují klienty. Nově žijí ve více domáckém prostředí, s podporou odborného personálu, v přirozeném sociálním prostředí a jsou zapojováni do běžného způsobu života většinové populace i místní komunity,“ vysvětluje Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro sociální věci.
V nových domovech uživatelé žijí ve skupinových domácnostech po 6 osobách, každý má vlastní pokoj. Obyvatelé domova mají k dispozici společný obývací pokoj, kuchyň, sociální zázemí a prádelnu. V rámci nové koncepce služeb jsou klienti podporováni k větší samostatnosti a jsou zapojováni do běžných aktivit každodenního života, jako je vaření, praní, nákupy a další.
V Jestřebí nyní stojí nový jednopodlažní objekt, se třemi vzájemně propojenými domovy. Každý z těchto domovů je samostatnou domácností pro 6 klientů Domova Sluneční dvůr. Původní tři domky v areálu byly naopak zbourány. Rekonstrukcí prošla pouze dvoupatrová budova, která poskytne zázemí pro vedení domova a prostory pro provozování centra denních aktivit pro klienty Domova Sluneční dvůr. K těmto dvěma hlavním objektům byly v rámci stavby vybudovány potřebné přípojky elektřiny, vody a kanalizace apod.
„Projekt Domov Sluneční dvůr v Jestřebí patří k významným investicím kraje, již se povedlo poměrně rychle uskutečnit, a to i přes potíže s podložím, které komplikovalo založení stavby. I proto považuji za úspěch, že se demolice i stavba provedly vcelku rychle. Stavba začala v květnu 2020 a skončila v říjnu 2021,“ poznamenal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Celkové náklady na výstavbu nových domovů a rekonstrukci objektu pro denní centrum a vedení domova v Jestřebí činí 74.273.790,93 korun.
„Pro financování projektu byla využita evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu a dotace ze státního rozpočtu, což pokrylo 90% celkových nákladů (57.989.983,86 Kč). Zbývající část nákladů financoval Liberecký kraj ze svého rozpočtu,“ doplnil Jiří Ulvr, radní pro řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Historie transformace v zařízení Domov Sluneční dvůr
Proces přípravy transformace zařízení Domov Sluneční dvůr začal v roce 2007, kdy byla organizace zapojena do pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí zaměřeného na podporu transformačních procesů v zařízeních ústavního typu. V rámci přípravy projektu byly vybrány nové lokality pro poskytování služeb, a to v České Lípě, Jestřebí, Sosnové u České Lípy a v Zahrádkách u České Lípy. Liberecký kraj podal k posouzení 4 projektové žádosti o finanční podporu pro Domov Sluneční dvůr a ve všech případech dotaci získal. Realizace projektu ale zastavila odmítavost lidí v místech vybraných pro výstavu nových domovů, kde se nakonec nestavělo kvůli přetrvávajícím předsudkům a nevoli společnosti vůči klientkám zařízení. V následujících letech se hledaly nové lokality pro výstavbu objektů pro novou transformovanou službu. Po zajištění finálních lokalit v České Lípě, Jestřebí a Sosnové byly zahájeny projekční práce a příprava podkladů pro podání nové projektové žádosti o finanční podporu do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) – výzvy č. 77 Transformace sociálních služeb. Žádost byla úspěšně zhodnocena a podpořena a bylo možné zahájit reálný proces transformace zařízení.
Časová osa
2019 Otevření domu pro 7 uživatelek v Partyzánské ulici v České Lípě.
2020 Dokončení výstavby v Sosnové a otevření domu pro 12 osob se střední a vysokou mírou podpory - uživatelé s mentálním či kombinovaným postižením.
2020 Dokončení výstavby na Ladech v České Lípě a otevření domu pro 6 osob se střední mírou podpory - uživatelé s mentálním či kombinovaným postižením.
2021 Dokončení výstavby a rekonstrukce v Jestřebí. Výstavba objektu pro 18 osob s vysokou mírou podpory, rekonstrukce objektu pro management a centrum denních aktivit s kapacitou 20 osob.
V Liberci byla dne 17. 3. 2022 spuštěna materiální sbírka a zároveň zřízeno místo výdeje humanitární pomoci pro uprchlíky. V omezeném množství bude možné vydávat i potravinovou pomoc. Více informací viz odkaz:
https://www.liberec.cz/cz/obcan/liberec-pro-ukrajinu/aktuality/materialni-sbirka-humanitarni-pomoci-pro-ukrajinu-sberne-misto-uran.html
Sběrné místo je v budově Uranu v ulici 1. máje 108/48 v 1. patře. Věci uvedené níže v seznamu sem můžete přinést v těchto časech:
- pondělí 8:00 - 17:00
- úterý 8:00 - 16:00
- středa 8:00 – 17:00
- čtvrtek 8:00 – 16:00
- pátek 8:00 – 12:00
DĚKUJEME, ŽE POMÁHÁTE
Oblečení pro děti i dospělé:
- Trika
- Mikiny, svetry
- kalhoty, tepláky
- bundy (lehčí zimní a jarní bundy)
- čepice
- rukavice
- ponožky
- boty pro děti i dospělé
- pantofle
- pro novorozence a kojence - overaly, dětské body, dupačky, punčocháče
Hygienické potřeby a drogerie:
- toaletní papír
- papírové kapesníky
- papírové ručníky
- vlhčené ubrousky pro dospělé i děti
- mýdlo
- šampón
- sprchový gel
- kartáčky na zuby
- pasta na zuby pro děti i dospělé
- dámské vložky, tampóny
- JAR nebo prostředky na mytí nádobí
- Houbička/hadřík na mytí nádobí
- Prášky nebo gely na praní
- Mýdlo na praní JELEN
- Pleny pro dospělé
- hřebeny
- Pytle na odpad
- Svačinové sáčky nebo pytlíky
- Utěrky
- Desinfekce na ruce
- Respirátory
Hygienické potřeby pro kojence a novorozence:
- Dětské pleny jednorázové i textilní
- Dětské mléko Nutrilon, sunar, apod.
- Dětské kaše
- Dětské příkrmy
- Lahvičky a hrníčky se savičkou
- Přebalovací podložky
- Krémy pro/na děti (sudocrem, pudr pro kojence)
Dětské vybavení pro kojence a novorozence:
- Kočárky
- Autosedačky a podsedák do auta
- Nosítka na děti
- Postýlka pro děti skládací/cestovní
- Přebalovací pulty
- Dětská lehátka
- Dětské vaničky
- Dětské židličky
- Spací pytle do kočárků
- Dečky do kočárků a postýlek
- Nočníky
Dětské školní potřeby a hračky pro nejmenší:
- Školní tašky a batohy
- penály
- Pastelky, fixy, voskovky, obyčejné tužky
- Omalovánky, vystřihovánky
- Dětské leporelo
- Sešity, bloky
- Chrastítka, kousátka …
Lůžkoviny a další textil:
- Spací pytle, povlečení, prostěradla, deky (larisa, NE péřové), karimatky
- Ručníky, osušky
Trvanlivé potraviny:
- Balená dětská pitíčka – slazené nápoje – obsah 0,3 nebo 0,5 litru
- Ovocné či zeleninové kapsičky pro děti
- Ovocné přesnídávky
- Čokoládové tyčinky pro děti
- Sušenky – malá jednorázová balení
- Paštika
- Čínská polévka
- Těstoviny, rýže
- Konzerva hot. jídlo
- Rostlinný olej
- Trvanlivé mléko
- Sůl, cukr
Další vybavení domácnosti:
- mikrovlnná trouba, elektrická varná konvice, elektrický vařič, elektrická pánev/hrnec
Prosíme oblečení a lůžkoviny čisté a neroztrhané!