Domov důchodců v Hamrech slaví výročí republiky celý týden

23. 10. 2018

Celý tento týden budou věnovat v Domově důchodců Velké Hamry stému výročí vzniku samostatného Československa. Týden republiky odstartovala tato příspěvková organizace Libereckého kraje v pondělí 22. října vysazením lípy na zahradě domova. Dlouhý život popřál mladému stromku, českému národnímu symbolu, také náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Lípa je vysoká 4,5 metru a je opatřená malou měděnou cedulkou s informací, kdy a při jaké příležitosti byla vysazena. Senioři před samotným sázením zazpívali mladému stromku hymnu. Pak je čekal uvnitř domova koncert Desenských muzikantů. Jak prozradil ředitel Čestmír Skrbek, sehnat lípu vůbec nebylo jednoduché, protože je k významnému výročí chce sázet mnoho spolků a organizací.

„Nakonec se nám podařilo mladou lípu zajistit. Reagovali jsme na výzvu Libereckého kraje, aby se zapojilo co nejvíc organizací, a uctilo sázením lip výročí vzniku samostatného státu,“ vysvětlil ředitel domova Čestmír Skrbek.

Jak doplnil, seniory ve Velkých Hamrech čekají k výročí republiky tento týden také přednášky z historie a několik filmů, hraných i dokumentárních. „Naši klienti se na Týden republiky moc těšili. Jubileum republiky velmi prožívají,“ prozradil Čestmír Skrbek.

Do sázení se zapojil také náměstek hejtmana Pavel Svoboda. Seniorům připomněl, že lípa byla jako národní symbol všech Slovanů vyhlášena už v roce 1848 na Všeslovanském sjezdu v Praze. Od té doby je uctívána i jako český národní strom, je symbolem národní svobody a demokracie.

„Pro svou mohutnost, dlouhověkost, pronikavou vůni, typickou košatou korunu a léčivé účinky byla uctívána od nepaměti. Lidé věřili, že je lípa svou korunou a vlídným stínem ochrání před zlými duchy,“ podotkl Pavel Svoboda. „Jsem rád, že svůj Strom republiky bude mít také Domov důchodců ve Velkých Hamrech. A doufám, že se tady lípě bude dařit a dožije se několika stovek let,“ dodal.

Ve středu 24. října v 14:00 hodin vysadí svou lípu další krajská organizace, Jedličkův ústav v Liberci.