Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Jablonec se pyšní novým centrem pro ohrožené rodiny, handicapované a seniory

31. 01. 2019

Po více jak půlroční intenzívní rekonstrukci dokončili stavbaři v ulici 5. května v Jablonci nad Nisou nové Centrum terénních a ambulantních služeb. Rekonstrukce vyšla na více jak 14 milionů korun, město Jablonec na ni získalo 11milionovou dotaci z Evropské unie a státního rozpočtu. Slavnostního otevření se v úterý 29. ledna zúčastnil také náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda, který stál u zrodu projektu před několika lety, kdy byl náměstkem primátora Jablonce.

Projekt Centrum terénních a ambulantních služeb v Jablonci nad Nisou město byl financován jako jeden z projektů Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) Liberec – Jablonec nad Nisou.

„Mám radost z toho, že se náš původní záměr podařilo dotáhnout do konce. V Kruháči najdou potřebnou pomoc a podporu děti a mládež ze sociálně vyloučeného prostředí, ale také rodiny, senioři a zdravotně postižení. Věřím, že Centrum terénních a ambulantních služeb tak přispěje k začlenění skupin ohrožených sociálním vyloučením do většinové společnosti. A tím sníží i rizika, která v sociálně vyloučených lokalitách vznikají,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Svoboda.

V přízemí nového centra zůstal po rekonstrukci nízkoprahový klub, který se rozdělil na dvě části. „Prostory v přízemí budou sloužit dětem od 6 do 14 let, klub v patře nad nimi bude určen mladým lidem od 15 do 26 let,“ upřesnila ředitelka jabloneckého střediska Diakonie ČCE Michaela Albrechtová. Zrenovované podkroví využije Diakonie jako zázemí pro další služby.

O horní patro se podělí terénní pečovatelská služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením, a ambulantní i terénní sociálně aktivizační služby pro rodiče s dětmi. Děti si tu mohou hrát, zatímco maminky budou se sociální pracovnicí hledat řešení problémů v oblastech bydlení, zaměstnání, dluhů, výchovy dětí či vedení domácnosti.

Liberecký kraj nezůstává v podpoře rodin s dětmi pozadu. Ostatně spolu se státem už nyní přispívá a bude dál přispívat i na provoz jabloneckého Centra terénních a ambulantních služeb. Kraj od roku 2016 realizuje projekt za více než 114 milionů korun, nazvaný Podpora a rozvoj sociálních služeb pro rodiny a děti v Libereckém kraji. „Součástí projektu je podpora nízkoprahových center a vznik nových nízkoprahových zařízení. Jedno takové bylo otevřeno ve Frýdlantu a druhé v Jablonci – Mšeně,“ zdůraznil Pavel Svoboda.

Jablonecké středisko Diakonie ČCE pomáhá rodinám s jedním či více dětmi ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností, sociálním vyloučením a možným odebráním dětí. Ročně tak podpoří minimálně 30 - 40 rodin, což je zhruba 120 osob.

S využitím TZ města Jablonec nad Nisou 

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307