Kraj dá příští rok 5 milionů na sociální služby

04. 10. 2017

Poskytovatelům sociálních služeb schválila Rada Libereckého kraje na svém včerejším zasedání částku ve výši 5 mil Kč. Tyto finance jsou určeny na pokrytí prvních měsíců roku 2018, to je doby, kdy většina poskytovatelů ještě nemá finanční prostředky od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

„Financování sociálních služeb z prostředků Libereckého kraje na příští rok je zajištěno 5 miliony korun,“ řekl hejtman Martin Půta a doplnil: „Jedná se o dotaci, takže vyhlášení dotačního řízení i pravidla pro poskytování finančních prostředků schválilo zastupitelstvo a vše bylo vyvěšeno na úřední desce.“

Odbor sociálních věcí obdržel 83 žádostí, 6 žádostí bylo vyřazeno z důvodu administrativního nesouladu s Pravidly pro poskytování finančních prostředků.

„Jednalo se například o neoprávněného žadatele, protože z této podpory jsou vyřazeni poskytovatelé, kteří mají za zřizovatele město či kraj, některým chyběla povinná příloha, nebo nebyla žádost podepsána,“ vysvětlil náměstek rezortu sociálních věcí Pavel Svoboda.

Způsobilé žádosti hodnotila odborná skupina odboru sociálních věcí Libereckého kraje na základě bodového hodnocení a vyhodnotila výši dotací. Všichni poskytovatelé jsou v Základní síti Libereckého kraje na rok 2018–2020 a jsou krajem pověřeni k poskytování služeb v obecném hospodářském zájmu kromě služeb s celostátní a nadregionální působností.

„Ve střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb je schválena částka 15 milionů korun. Bohužel tuto částku se nám zatím nepodařilo pro příští rok v rozpočtu Libereckého kraje najít, proto jsme zatím na 5 milionech,“ řekl Pavel Svoboda. „V současné době probíhají jednání o možnostech navýšení peněz, ať jsou to rezervy v rámci odboru či celého kraje, protože jsme si vědomi, že finanční prostředky na několikeré navýšení mezd a platů poskytovatelé sociálních služeb neobdrží od MPSV, protože jejich financování je vícezdrojové a poskytovatelé očekávají i výraznější pomoc od kraje,“ uzavřel náměstek Svoboda.

Martin Půta se během svých pravidelných Dnů s hejtmanem sešel se zástupci neziskových organizací a také navštívil frýdlantský Domov U spasitele. „Je evidentní, že se tady po dvojím navýšení mezd pro pracovníky v sociální oblasti rozevírají nůžky ve financování mezi krajskými, obecními a neziskovými poskytovateli, proto bude nutné chybějících 10 milionů korun při přípravě rozpočtu najít a zamyslet se také nad systémem poskytování dotací ze státního rozpočtu. Budu rád, když přitom budou zástupci všech druhů poskytovatelů sociálních služeb Libereckému kraji partnerem. Setkal jsem se i se zástupci Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky a za Liberecký kraj jsme připraveni s nimi podepsat memorandum o spolupráci“ dodal hejtman Půta.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz