Kraj zafinancuje dovoz potravin a léků seniorům a méně pohyblivým

17. 03. 2020

Finanční podporu pěti koordinačním centrům schválily na svých mimořádných zasedáních v úterý 17. března Rada a Zastupitelstvo Libereckého kraje. Peníze půjdou na pohonné hmoty do automobilů, spotřebované při nákupu a rozvozu potravin, léků a dalších potřeb seniorům a méně pohyblivým občanům. Tedy těm, kteří by nyní neměli kvůli ochraně před koronavirem opouštět svůj domov, a přitom jim nemůže základní potřeby obstarat jejich rodina nebo sousedé.

Podle doporučení Vlády České republiky by neměli lidé nad 70 let kvůli ochraně před nákazou koronavirem COVID-19 nyní vůbec vycházet ze svých bytů či domů. Proto Krizový štáb Libereckého kraje zřídil v několika lokalitách spolu s dalšími organizacemi koordinační centra, která krom jiného budou zajišťovat nákup a dovoz potravin a léků seniorům a handicapovaným, jimž nemůže pomoci rodina nebo sousedi. Koordinační centra slouží i jako kontakt pro vedení obcí a pro případné dobrovolníky.

„Shodli jsme se nejenom na finančním příspěvku všem pěti koordinačním centrům, ale také jsme odsouhlasili možnost, že jim zapůjčíme automobily ze středních škol, zřizovaných Libereckým krajem. Školy jsou nyní zavřené. Svá auta by proto mohly poskytnout koordinačním centrům na nákup a rozvoz potravin a léků. Některá i s řidičem,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. „Uvědomujeme si, že mnozí senioři nebo zdravotně postižení žijí sami, a jsou zvyklí se o sebe sami postarat. Nyní by ale neměli vycházet z bytu ani na nákup. Ocitli se v obtížné situaci. Nikdo přitom netuší, jak dlouho bude nebezpečí nákazy koronavirem trvat. Rádi bychom jim spolu se starosty obcí pomohli s obstaráním základních potřeb,“ dodal.

Rada Libereckého kraje rozhodla o poskytnutí daru na nákup pohonných hmot za účelem zajišťování zásobování pro každou z následujících organizací ve výši 95.000,- Kč. Tuto částku dostanou Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou, Komunitní středisko KONTAKT Liberec a Oblastní spolek Českého červeného kříže Liberec. Organizaci ADRA, která zajišťuje koordinaci pro oblast Česká Lípa a Turnovsko, navrhla rada a zastupitelé schválili příspěvek na pohonné hmoty ve výši 190.000,- Kč.

„Zapůjčení aut z vozového parku škol jsme nabídli všem těmto organizacím. Současně jsme požádali o spolupráci starosty obcí, z nichž mnozí pro své občany nákupy zajišťují už teď,“ doplnil Pavel Svoboda.

V Libereckém kraji k dnešnímu dni působí tito koordinátoři, kteří jsou partnery Libereckého kraje na straně jedné a potřebných osob na straně druhé:

a) okres Jablonec nad Nisou a okres Semily bez Turnovska – Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou, Uhelná 5, 466 01 Jablonec nad Nisou, kontakty pro potřebné: tel. 602503705 a 601386447.

b) oblast Turnovska - Dobrovolnické centrum ADRA Liberec, Železná 253/20, 460 01 Liberec 1, kontakt pro potřebné: tel. 605254555.

c) okres Liberec - Komunitní středisko KONTAKT Liberec, Palachova 504/7, 460 01 Liberec 1, kontakty pro potřebné: tel. 770141444 a 608303666.

d) okres Liberec - Oblastní spolek Českého červeného kříže Liberec, Palachova 504/7, 460 01 Liberec 1, Staré Město, kontakty pro potřebné: tel. 770141444 a 608303666.

e) okres Česká Lípa - Dobrovolnické centrum ADRA Česká Lípa, ul. Československé armády 1578, 470 01 Česká Lípa, kontakt pro potřebné: tel. 777088871.

Mobil: 770134419