Krajští pracovníci v sociálních službách nemají od státu dostatek ochranných pomůcek

28. 03. 2020

Onemocnění virem COVID-19 se prokázalo v Domově seniorů Liberec-Františkov u dvou klientů, kteří byli spolu na pokoji a u jejich ošetřovatelky. Včera i dnes odborníci dezinfikovali prostory jednoho z pater Domu Bára ve františkovském domu seniorů. Tyto prostory zůstanou nadále oddělené od ostatních pater. Preventivními testy na onemocnění COVID-19 je testováno dalších 20 osob, kteří byli vybráni krajskou hygienickou službou. Část zaměstnanců je již doma v karanténě.

„Nelehká je naše situace, protože i když ministerstvo zdravotnictví nařídilo postup a pravidla, jakým způsobem se mají pracovníci v sociálních službách chránit, nemůžeme je, i kdybychom sebevíc chtěli, naplňovat, protože jsme pro pracovníky v sociálních službách v kraji žádné respirátory FFP3 nedostali,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda.

Liberecký kraj dnes v noci a ráno z vládní zásilky do svého skladu přijal 17.400 respirátorů FFP2 a žádný respirátor FFP 3. Používat vždy jeden respirátor třídy FFP3 po dobu max. 8 hodin denně a pak jej vyměnit za nový přitom nařizuje mimořádné opatření, které nedávno vydalo ministerstvo zdravotnictví.

„V tuto chvíli máme pro zařízení sociální péče z dnešní dodávky vyčleněno 2.000 respirátorů FFP2, což nám stačí tak na dva dny. Obleky nemáme žádné, protože těch 1.250 kusů, které jsme dnes jako kraj dostali, musí pochopitelně obdržet zdravotníci v  páteřních nemocnicích a záchranná služba,“ vysvětlil náměstek Svoboda. „Podnikáme i partyzánská opatření, nakoupili jsme ochranné celoobleky, které se používají třeba v potravinářství nebo v úklidových službách. Kdybychom v našem kraji u regionálních firem nevyráběli nanoroušky a nanofiltry do plátěných roušek, nebyli bychom schopni chránit ani všechny naše potřebné zaměstnance ve zdravotnictví a v pobytových službách. V pátek jsme dostali 5.000 kusů těchto nanofiltrů a dalších 45.000 dostaneme v neděli,“ dodal radní Svoboda.

Liberecký kraj má 39 sociálních zařízení s celkem 1.910 lůžky. V domově seniorů na Františkově se více než stovka zaměstnanců stará o dvě stovky klientů.

Mgr. Andrea Fulková
andrea.fulkova@kraj-lbc.cz