Krizový štáb Libereckého kraje poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek. Zřídil k tomu speciální e-mailovou adresu. Myslí také na ochranu řidičů ve veřejné dopravě

15. 03. 2020

Na třetím jednání Krizového štábu Libereckého kraje se dnes projednalo další opatření v rámci regionu, která vychází z nouzového stavu a k němu postupně nově vycházejících nařízení. Nezbytné ochranné pomůcky dodají na výzvu kraje dobrovolníci. S výrobou materiálu pomůže i Technická univerzita v Liberci. Dále krizový štáb rozhodnul o tom, že všichni praktičtí lékaři mají poslat Krajské hygienické stanici Libereckého kraje (KHS LK) seznam všech osob, které jsou již v karanténě. Dále bude zakázán nástup a výstup předními dveřmi a nákup jízdenek u řidiče v dopravních prostředích. Hraniční přechod Petrovice–Lückendorf pro tzv. pendlery bude zprůjezdněn.

Krizový štáb znovu řešil nedostatek ochranných osobních pomůcek. „Sehnat ochranné pracovní pomůcky nejen pro zdravotnický personál, poskytovatele sociálních služeb, policii, hasiče, ale i prodavačky a řidiče ve veřejné dopravě je něco, co se vládě ČR opravdu nepovedlo. Jdeme proto vlastní cestou a jednáme se všemi kontakty,“ řekl k problematice nedostatku ochranných pomůcek hejtman Martin Půta. „Jednali jsme s technickou univerzitou o výrobě textilního materiálu s přídavkem nanovláken, ze kterých necháme roušky vyrobit. Také poptáváme šikovné občany z regionu, kteří by byli schopni ušít roušky, jež bychom dále distribuovali,“ dodal hejtman.

Krajský krizový štáb také zřídil e-mailový kontakt dobrovolnictvi@kraj-lbc.cz, kam se mohou hlásit všichni dobrovolníci, kteří by chtěli přispět svou silou i časem a pomoci ostatním skrze plnění požadavků, které má na seznamu krizový štáb.

Všichni praktičtí lékaři v regionu mají poslat KHS LK seznam všech osob, které jsou již v karanténě (jméno, příjmení, rok narození, kontakt na pacienta) spolu s termínem platnosti jejich karantény. Toto mají lékaři zaslat neprodleně na e-mail karantena@khslbc.cz. Seznam nových pacientů umístěných do karantény budou praktičtí lékaři v Libereckém kraji posílat na uvedenou emailovou adresu každý den až do odvolání.

Krajské policejní ředitelství Libereckého kraje informovalo, že zajistilo možnost překročení hraničního přechodu Petrovice–Lückendorf pro tzv. pendlery, a to s platností od pondělní 5. hodiny ranní, s režimem průjezdnosti 5:00–23:00. Ostatní tranzit musí užít jiné otevřené hraniční přechody.

Krajský krizový štáb také nařídil minimalizovat styk cestujících s personálem dopravce a upravit podle toho systém odbavování v hromadné dopravě v regionu. Bude zakázán nástup a výstup předními dveřmi. Stejně tak nebude možné zakoupit u řidiče lístek ani si jej u řidiče na odbavovacím zařízení označit. „Nařízení se týká všech dopravců a všech dopravních prostředků ve veřejné hromadné dopravě v našem kraji. Chceme tímto ochránit řidičky a řidiče autobusů, vlaků i tramvají, kteří se při práci setkávají s velkým množstvím jiných osob,“ uvedl hejtman Libereckého kraje. Spoje budou dále jezdit podle prázdninových jízdních řádů.

Další jednání Krizového štábu Libereckého kraje je plánováno na pondělí 16. března 2020 v 13:00 hodin.

V Libereckém kraji jsou k dnešnímu dni 3 potvrzené osoby s onemocněním COVID-19. Žena ročník 1961 a dva muži ročník 1953 a 1991. Všichni tři mají cestovatelskou anamnézu.