Krizový štáb Libereckého kraje se věnoval dalším opatřením v souvislosti s výskytem koronaviru v regionu

14. 03. 2020

Hodinu po poledni se dnes sešel Krizový štáb Libereckého kraje, který se na svém jednání věnoval dalším opatřením v rámci regionu, která vychází z nouzového stavu, a k postupným nařízením.

Krizový štáb řešil nedostatek ochranných pracovních pomůcek. „Je neudržitelné čekat dalších šest dnů na dodávky ochranných pomůcek. Nyní jsme dostali tři tisíce kusů respirátorů, což bohužel nestačí. Musíme chránit zejména všechny, kteří jsou takzvaně v první linii. Současné zásoby v nemocnicích a na záchranné službě Libereckého kraje stačí do úterý, maximálně do středy,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka. „Budeme proto hledat všechny cesty, jak si pořídit ochranné pomůcky sami,“ dodal k problematice nedostatku hejtman Martin Půta.

Na jednání samozřejmě zazněla potřeba zásobování seniorů průřezově v celém kraji. „V  Liberci bude zásobování důchodců koordinovat Komunitní středisko KONTAKT Liberec, v okrese Česká Lípa se o zásobování seniorů postará Dobrovolnické centrum ADRA Česká Lípa a v okrese Jablonec nad Nisou a Semily to bude Český červený kříž Jablonec nad Nisou,“ dodal Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Krizový štáb také řešil uzavření hraničních přechodů s Polskou republikou, které začne platit od nedělní půlnoci. Stejně tak dopad tohoto fungování na přeshraniční dopravu s ohledem na možné omezení počtu pracovníků průmyslových firem v Libereckém kraji. Přeshraniční vlaková linka Liberec–Varnsdorf měla původně dojet až do Varnsdorfu bez zastávek na německém území, ovšem kvůli novým opatřením, které od neděle 15. 3. od 0:00 zavede Polská republika, bude nyní tento vlak končit již ve stanici Hrádek nad Nisou. Průjezd po železniční trati přes polské území mezi Žitavou a Hrádkem nad Nisou, bude uzavřen. Uzavírají se také všechna silničních propojení do Polska, kromě hraničního přechodu Harrachov–Jakuszyce. Během pondělí bude změněn režim pro přejezd na hraničním přechodu Petrovice–Lückendorf.

Liberecký kraj zruší také provoz skibusů z Liberce a Jablonce do Bedřichova a také skibus na Smědavu. „Krizový štáb dnes důrazně doporučil nevyjíždět na Jizerskou magistrálu. Chci poprosit všechny běžkaře, aby nezvyšovali riziko přenosu nemoci tím, že se budou pohybovat ve velkých skupinách při tak masovém sportu, který je v našem kraji velmi oblíben. Jizerskou o.p.s., která magistrálu i za peníze z krajského rozpočtu spravuje, jsem požádal, aby přestala provádět úpravu tras.“

Další jednání Krizového štábu Libereckého kraje je plánováno na neděli 15. března 2020 v 13 hodin. Krizový štáb Libereckého kraje k tomu připravuje v neděli v 15 hodin setkání se starosty obcí s rozšířenou působností, se kterými chce řešit zejména zásobování seniorům.

Liberecký kraj také zřídil infolinku. Kromě ní je možné využívat i přímých infolinek na ministerstva a jednotlivé instituce věnující se situaci kolem koronaviru.