Liberecký kraj rozšíří paletu sociálních služeb v regionu

01. 02. 2017

Přestože je v Základní síti sociálních služeb Libereckého kraje zařazeno celkem 243 sociálních služeb, poptávka stále roste. Jak vyplývá z analýz Libereckého kraje, síť služeb dosud plně nepokrývá skutečné potřeby obyvatel. Proto nyní kraj vyhlásil výzvu, v níž se mohou o začlenění mezi registrované služby ucházet další poskytovatelé. Ti pak budou moci čerpat na svou činnost státní dotace.

Poskytovatelé mohou žádat o zařazení sociální služby do Základní sítě v termínu od 17. 2. 2017 do 28. 2. 2017. Z podnětu obce nebo kraje bude možné podat žádost i v termínu od 31. 7. 2017 do 4. 8. 2017.

Liberecký kraj vychází jako správce sítě při jejím doplňování z řady podmínek. Především posuzuje potřebnost konkrétní sociální služby, ale také to, zda je možné ji financovat z dostupných veřejných finančních zdrojů.

„Hlavně nám chybí služby pro dospělé osoby s poruchami autistického spektra nebo například pro osoby s psychiatrickou diagnózou. Zvýšila se rovněž poptávka po lůžkách pro klienty s chronickým duševním onemocněním,“ upřesnil náměstek hejtmana pro sociální resort Pavel Svoboda. „Ambicí kraje je zajistit síť pobytových služeb pro uživatele s vysokým stupněm závislosti a dále zajistit síť terénních a ambulantních služeb, aby mohli tito lidé co nejdéle zůstat ve svém přirozeném domácím prostředí,“ doplnil.

Celodenní péči budou v budoucnu v důsledku zvyšování svého věku potřebovat lidé s chronickým duševním onemocněním, kteří zatím žijí v chráněném bydlení. Případně bude nutné pro ně zabezpečit jiný druh sociální služby - domov se zvláštním režimem nebo domov pro osoby se zdravotním postižením.

Negativním signálem v oblasti sociální péče je zvyšování počtu nízkopříjmových osob v seniorském věku, které nemají finanční prostředky na využívání sociálních služeb v současném systému. „Jako rizikovou můžeme označit skupinu lidí s nízkými příjmy v předdůchodovém věku. Dosud není tato skupina zahrnuta do systému sociální péče. Přitom jde o klienty, o něž se bude muset postupem času, jak budou stárnout a jak budou potřebovat větší péči, společnost postarat. Jsou to například dlouholetí obyvatelé nocleháren, ubytoven a azylových domů,“ upozornil náměstek Pavel Svoboda.

Žádost poskytovatele o zařazení sociální služby do Základní sítě pro léta 2018 – 2020 bude zveřejněna na webových stránkách odboru sociálních věcí Libereckého kraje. Tam najdou zájemci také všechny podrobné informace. Výzva se týká pouze rozšíření kapacit sociálních služeb, které jsou definovány v Akčním plánu pro rok 2017 a v připravovaném Akčním plánu pro rok 2018.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz