Možností pro nový domov důchodců v kraji je několik. Jednou z nich je i bývalý zámecký hotel Sychrov

27. 03. 2019

yNová stavba na zatím neurčeném pozemku, přístavba v Domově důchodců Velké Hamry, oprava budovy krajské nemocnice v Jablonném v Podještědí nebo rekonstrukce bývalého zámeckého hotelu Sychrov. To jsou možnosti, které může dle odborníků Liberecký kraj využít při navyšování počtu míst pro klienty v domovech pro seniory.

Liberecký kraj dlouhodobě řeší nedostatek pobytových lůžek v sociálních službách, které pro obyvatele kraje zajišťuje. Podle odborníků by bylo optimální navýšit kapacitu v kraji alespoň o 230 lůžek. V Libereckém kraji dle posledních zjištění připadne na jedno lůžko v sociálním zařízení celkem 259 obyvatel regionu. Proto odbor sociálních věcí předložil v březnu členům rady analýzu, ve kterém také nabízí čtyři varianty řešení problému nedostatku lůžek.

„Tyto čtyři možnosti řešení nedostatečného počtu lůžek v námi poskytovaných sociálních službách jsou velmi dobrou cestou k tomu, jak snížit čekací dobu přijetí žadatele do zařízení, která je v současné době 12 měsíců,“ říká Pavel Svoboda, náměstek pro sociální věci.

„V budoucnu lze očekávat, že počet žádostí do našich domovů ještě více poroste. Musíme řešit současný převis poptávky a současně vznik nových kapacit s ohledem na demografický vývoj. To jde samozřejmě ruku v ruce s financemi. Zatímco v roce 2018 se ceny u rekonstrukcí stávajících lůžek pohybovaly od ceny půl milionu až milion, u staveb na zelené louce je to od 1,6 až do 4 milionů korun na lůžko,“ vysvětluje Jolana Šebková, vedoucí odboru sociální péče.

První z variant rozšíření počtu lůžek spatřuje odbor sociálních věcí v postavení přístavby s novými 49 místy v Domově důchodců Velké Hamry. Záměr počítá s tím, že lůžka by byla k dispozici nejdříve v roce 2023 a kraj by za ně zaplatil bezmála 37,5 milionu korun. Druhá varianta se zaměřuje na objekt zámeckého hotelu Sychrov s možností přestavby na domov pro seniory. Prohlídky budovy se zúčastnil ředitel Domova důchodců Český Dub a zástupci odborů sociálních věcí a investic a správy nemovitého majetku Krajského úřadu Libereckého kraje. Podle vypracované koncepce k přestavbě by nejpozději v roce 2020 přibylo až 88 nových lůžek s náklady stavby kolem 67 milionů korun. Náklady na případný provoz by mohl být snížen tím, že by nový domov pro seniory byl připojen k Domovu důchodců Český Dub. Třetí variantou je přestavba dvoupatrové budovy odloučeného pracoviště krajské nemocnice v Jablonném v Podještědí. Odhadem by došlo k navýšení kapacity pobytových služeb o 24 lůžek až v roce 2023. Poslední variantou je stavba na zelené louce, postavení nového zařízení optimálně s kapacitou kolem 80 lůžek. V tomto případě by kraj musel vybrat a zakoupit vhodný pozemek čímž by se stavba výrazně časově prodloužila.

„Pokud chce Liberecký kraj v krátkém čase řešit nedostatek míst v pobytových službách pro seniory, pak je možnost transformace stávajícího hotelu Sychrov na domov pro seniory dobrou variantou. Měl jsem možnost objekt hotelu několikrát navštívit a mohu konstatovat, že je ve velmi dobrém technickém stavu,“ popisuje Radim Pochop, ředitel Domova důchodců Český Dub. „Zvažovaná kupní cena, plus kalkulace nákladů na rekonstrukci nijak nevybočuje z cen obvyklých. V přepočtu nákladů na vybudování jednoho lůžka je dokonce pod úrovní cen nových domovů,“ doplňuje ředitel Pochop.

Foto: naxos.cz

Mgr. Andrea Fulková