Na festivalu národnostních menšin se předvedly soubory z několika krajů republiky

21. 08. 2017

Téměř dvacítka převážně romských hudebních a tanečních souborů zaplnila v sobotu 19. srpna Dům kultury v Liberci. Pod záštitou Libereckého kraje a za přítomnosti hejtmana LK Martina Půty a jeho náměstka pro sociální oblast Pavla Svobody se tu konal 6. ročník Hudebního festivalu národnostních menšin.

Jak umějí zpívat a tančit, případně hrát na některý hudební nástroj, předvedli na pódiu děti a dospívající mladí lidé ze souborů z několika krajů republiky. Hlavním magnetem kulturního programu, který moderoval známý televizní redaktor Richard Samko, byla kapela Ludva Gizman. V obložení diváků, prosících o autogram, se ocitl také host večera, známý zpěvák ze Superstar Jan Bendig. Až z Kladna dorazila kapela Gipsy, skupina Badura Band přijela z Hradce Králové. Mezi tanečními soubory se vedle místních blýskly také skupiny z Prahy, Broumova nebo Kolína.

„Náš spolek má za cíl pomáhat lidem, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením. K lepší integraci menšin přispívá i náš hudební festival. Hudba je právě to, co děti z ohrožených lokalit nejvíc baví, a čím se mohou nejlépe předvést před ostatními,“ uvedl za organizátory akce Adolf Grünza, předseda spolku Liberecké fórum.

Na hudební festival přišlo bezmála 1.700 diváků. Podle předsedy Grünzy to sice byla slušná návštěvnost, ale nikoliv rekordní. Na jednom z minulých ročníků napočítali v hledišti i 2.000 lidí. „Mezi diváky byli i zástupci jiných národnostních menšin, například Moldavané nebo Ukrajinci,“ dodal předseda spolku.

Liberecký kraj dosud finančně podpořil všech šest ročníků festivalu. Na přehlídku pravidelně přispívají i další sponzoři.

„Hudba a tanec jsou druhy umění, kde není třeba slov. A přesto jim lidé rozumějí. Dokáží spojit obyvatele těch nejvzdálenějších koutů světa. To je hlavní smysl festivalu národnostních menšin, aby se lidé navzájem poznali a sblížili právě přes svou tradiční kulturu. Neboť porozumění není nikdy dost,“ zdůraznil náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda. „Tím, že příslušníci menšin udržují svou tradiční kulturu, zachovávají si tím i svou svébytnost a originalitu,“ dodal.

Šimice Marie
marie.simice@kraj-lbc.cz