Na potírání drogové závislosti dá Liberecký kraj ze svého rozpočtu 3,8 mil. Kč

10. 01. 2018

Suma 3,8 milionu korun poputuje mezi čtyři poskytovatele protidrogových služeb v Libereckém kraji.  Peníze, čerpané z rozpočtu kraje, budou rozděleny mezi organizace Advaita, Most k naději, Laxus a Maják. Přidělení finančních prostředků schválila na svém zasedání 9. ledna Rada Libereckého kraje, a ještě jej budou mít na programu také krajští zastupitelé.

Peníze využijí organizace například na odborné sociální poradenství, na provoz Kontaktního centra, anebo na terénní a preventivní programy. „Částka, kterou jsme schválili, představuje jen asi 10 procent celkových nákladů protidrogových sociálních služeb, přesto je pro organizace důležitou podporou. Další peníze na svou činnost získávají organizace z jiných zdrojů, z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, protidrogové rady vlády, od obcí a sponzorů,“ upřesňuje Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro sociální věci. „Původně organizace žádaly kraj o 4,8 milionu,“ dodává.

Přidělená dotace je ve stejné výši jako v loňském roce. V předchozích letech dostávaly organizace na své protidrogové služby o něco méně. Částka však byla vzhledem ke stoupajícím nákladům vloni zvýšena.

„Protidrogové služby neslouží jen samotným uživatelům návykových látek a patologickým hráčům. Jsou užitečné pro celou společnost. Zamezují šíření závislostí, léčí uživatele návykových látek, informují o rizicích závislostí, předchází šíření nemocí a chorob, sbírají a skladují nebezpečný odpad a snaží se podporovat ty členy rodin, kteří se setkali se závislostí u blízkého člověka,“ zdůrazňuje Pavel Svoboda.

Potřebnost protidrogových služeb je deklarována ve Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb Libereckého kraje na období let 2018-2020 a v Plánu protidrogové politiky Libereckého kraje na období let 2018-2018. Prioritou protidrogové politiky Libereckého kraje je podpora a udržení stávající sítě služeb pro uživatele drog a hazardní hráče.

Foto: Facebook ADVAITA

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.zitna@kraj-lbc.cz
Mobil: 739541624