Na sociální služby má kraj stále málo peněz. O dorovnání žádá ministerstvo práce a sociálních věcí a na příští rok požaduje miliardu

05. 06. 2019

Téměř jednu miliardu korun požaduje Liberecký kraj pro příští rok na zajištění sociálních služeb v regionu. Požadavek je o 40 % vyšší než loni. Vychází však ze skutečných nákladů vynaložených na sociální služby v roce 2018 a z požadavků poskytovatelů sociálních služeb na rok 2019. Kraji letos chybí v této oblasti zhruba 55 milionů korun a již od začátku roku žádá stát o dorovnání.

„Pevně věřím, že se vláda České republiky postaví k financování sociálních služeb odpovědně a nenechá ty nejslabší ze společnosti bez pomoci, kterou ke svému důstojnému životu potřebují,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Situace v oblasti financování sociálních služeb v našem kraji není dobrá. Před třemi lety byl požadavek kraje uspokojen ze státního rozpočtu z 99 %, vloni to bylo jen 92 % a letos to je pouze 87 procent našeho požadavku. K tomu se přidalo rozhodnutí vlády, která těsně před vánoci roku 2018 zvýšila příspěvky zdravotním sestřičkám a lidem v přímé péči. Všechny rozpočty už ale byly naplánované a pro nás to znamenalo výpadek ve výši 55 milionů korun,“ vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek pro resort sociálních věcí.

Požadavek kraje na finanční zajištění sociálních služeb pro příští rok je 997.286.217 korun. Navýšení požadavku na téměř jednu miliardu korun vychází z několika hledisek. Kraj v loňském roce žádal o částku 712.189.900 korun, ale neočekával legislativní změnu o navýšení platů zaměstnanců v sociálních službách, kterou schválila vláda na konci loňského roku. Kraj proto sice vychází z požadavku loňského roku, který ale musí navýšit o zhruba 7 % na pokrytí platových poměrů zaměstnanců v sociálních službách, což činí zhruba 50 milionů.

Další peníze požaduje kraj proto, že chce předejít možnému výpadku finančních zdrojů z individuálních projektů, který činí až 60 milionů korun, a musí také zohlednit rozvojové záměry za zhruba 110 milionů korun na rok 2020, které kraj obdržel od všech deseti obcí s rozšířenou působností na jaře tohoto roku.

„Musíme být také opatrní a počítat i s tím, že se v příštím roce mohou platy zaměstnanců v sociálních službách opět zvýšit, proto jsme průběžný výpočet našeho požadavku navýšili ještě o dalších 7 % na konečných 997.286.217 korun,“ uzavřel Pavel Svoboda.