Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Nadace EURONISA spustí zimní část sbírky "Pozvedněte slabé!"

11. 12. 2018

Od pondělí 17. prosince zahájí Nadace EURONISA zimní část veřejné sbírky "Pozvedněte slabé!", která je určena na pomoc lidem v Euroregionu Nisa. Tato sbírka byla poprvé zahájena v roce 2003 a od té doby vynesla více než 6,6 milionů korun. Vždy se na ulicích měst Libereckého kraje a Šluknovska vybírá na předem určené projekty konkrétních neziskových organizací. Co se v konkrétním městě vybere, tak tam je poté rozděleno.

V letních měsících se uskutečnila první část letošního ročníku a celkem se vybralo 78.785 Kč (Liberec 28.628 Kč, Jablonec n. N. 6.560 Kč, Česká Lípa 5.644 Kč, Rumburk 5.779 Kč, Turnov 16.389 Kč a na golfovém turnaji společnosti Radiohouse na hřišti Golf Clubu Liberec hráči přispěli sumou 15.785 Kč).

Letošek zahajoval patron sbírky Jiří Lábus a záštitu přijal hejtman Lib. kraje Martin Půta. Projekt podpořili - Liberecký kraj 20.000 Kč, Pytloun Hotel Group 5.000 Kč a Jizerské pekárny 5.263 Kč (dodána sbírková trička). Sbírka se uskutečnila nejen v ulicích jednotlivých měst, ale především v OC Fórum a jeden den i v liberecké pobočce ČSOB.

V úterý 11. 12. ji osobně podpoří patron Nadace EURONISA Stanislav Zindulka.

V Liberci se bude konat sbírka od pondělí 17. do pátku 21. 12. především v Obchodním centru Fórum (vchod ze Soukenného náměstí), ale studenti z SPŠSE a VOŠ zavítají také do centra města. Prodávat budou magnetky za 30 Kč vyrobené chráněnou dílnou fungující v SVČ Narnie. Proto koupí tohoto sbírkového předmětu pomůže každý nejen vybraným organizacím, ale též i Nikole Antošové, zdravotně hendikepované mladé ženě vyrábějící tyto předměty.

V Jablonci nad Nisou se sbírka uskuteční v centru města za pomoci studentů SUPŠ a VOŠ Jablonec n. N. v úterý 18.12.

V České Lípě studenti Obchodní akademie vyrazí do ulic ve středu 19.12.

V Turnově dobrovolníci z Gymnázia Turnov budou vybírat ve čtvrtek 20.12.

V Rumburku studenti SZŠ a Obchodní akademie budou v ulicích ve čtvrtek 20.12.

Po skončení zimní části sbírky, se výtěžek sečte za celý rok a po odečtení nákladů bude rozdělen podpořeným subjektům vždy na radnici konkrétního města za účasti primátora či starosty města.

Bližší informace o podpořených organizacích a jejich projektech v jednotlivých městech

Liberec

REVA, o.p.s. – na osobní asistenci lidem trpícím Alzheimerovou nemocí a osaměle žijícím seniorům

Centrum LIRA, z.ú. – na terapeutické aktivity určené rodinám s dětmi trpícími autismem

Jablonec n. N.

ROSKA Jablonec, z.s. – na zajištění hipoterapie pomáhající imobilním lidem trpícím roztroušenou sklerózou

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z.s. – na aktivity sloužící rozvoji osobnosti mentálně postižených

Česká Lípa

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s. – na pomůcky sloužící nevidomým vést plnohodnotný život

Denní a pobytové sociální služby, p.o. - na zakoupení komunikační pomůcky pro osoby s těžkým kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra

Turnov

MŠ a ZŠ Sluníčko Turnov – na nákup nábytku upraveného potřebám dětí trpícím mentálním postižením či kombinovanými vadami

Slunce všem, z.s. – na nákup vybavení keramické dílny sloužící těžce mentálně postiženým s autismem

Rumburk

Oblastní charita Rumburk – na projekt „CHCEME DOKÁZAT VÍC“ zaměřený na pomoc dětem ze sociálně slabých rodin

Rytmus D, o.p.s. - na zajištění hiporehabilitace pomáhající lidem s mentálním, smyslovým a fyzickým postižením

Nadace EURONISA založená v roce 1995 z podnětu libereckého sboru Jednoty bratrské od svého založení rozdělila potřebným přes 35 milionů korun a podpořila z nich 1651 projektů 320 organizací. Dlouholetým patronem Nadace EURONISA je herec Stanislav Zindulka. Finanční prostředky nadace získává nejen z výnosů nadačního jmění, ale i z darů firem a jednotlivců či z benefičních akcí. Další aktivitou je veřejná sbírka „Pozvedněte slabé!“, jejímž patronem je herec Jiří Lábus.  Na podporu potřebným v letošním roce nadace rozdělila mezi 21 organizací přesně 820.000 Kč.

TZ: Nadace Euronisa

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307

Vzhledem k aktuální situaci ohledně koronaviru vyvolávajícího Covid-19 a rozšíření povinné karantény přinášíme "Rady a doporučení pro domácí karanténu" od SZÚ:

Také ke stažení v PDF: http://www.szu.cz/modules/makepdf/make.php?id=6715

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny:

1.       Zůstaňte doma

Vy nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče (viz bod 3 a 8 – co dělat před vyhledáním lékařské péče). Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.

Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (online).  V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

2.       Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti

Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře.

Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid.  Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

Pokud bydlíte na koleji či jiném místě, kde sdílíte společnou kuchyni, koupelnu a společenské prostory, měli byste zůstat jen ve svém pokoji se zavřenými dveřmi, vycházet jen v nezbytných případech a nosit ústní roušku.

Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.), pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní. Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku.  Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

3.       Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte

Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

V případě že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, jsou k dispozici nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370.

K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.

 

4.       Noste ústní roušku, pokud vám to je doporučeno 

Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

5.       Kryjte si ústa a nos při kašli a kýchání

Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.

Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 - nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

6.       Myjte si ruce

Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

7.       Vyhněte se sdílení domácích potřeb

Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili, byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.

Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

8.       Nezvěte si domů návštěvy

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

9.       Domácí zvířata

Snažte se držet dál od svých domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.

10.   Praní prádla

Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.

Prádlo nenoste do veřejné prádelny.

Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

11.   Odpady

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na odpad.

12.   Sledujte příznaky onemocnění u sebe nebo u osoby, o kterou pečujete

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2) .