Nadace EURONISA spustí zimní část sbírky "Pozvedněte slabé!"

11. 12. 2018

Od pondělí 17. prosince zahájí Nadace EURONISA zimní část veřejné sbírky "Pozvedněte slabé!", která je určena na pomoc lidem v Euroregionu Nisa. Tato sbírka byla poprvé zahájena v roce 2003 a od té doby vynesla více než 6,6 milionů korun. Vždy se na ulicích měst Libereckého kraje a Šluknovska vybírá na předem určené projekty konkrétních neziskových organizací. Co se v konkrétním městě vybere, tak tam je poté rozděleno.

V letních měsících se uskutečnila první část letošního ročníku a celkem se vybralo 78.785 Kč (Liberec 28.628 Kč, Jablonec n. N. 6.560 Kč, Česká Lípa 5.644 Kč, Rumburk 5.779 Kč, Turnov 16.389 Kč a na golfovém turnaji společnosti Radiohouse na hřišti Golf Clubu Liberec hráči přispěli sumou 15.785 Kč).

Letošek zahajoval patron sbírky Jiří Lábus a záštitu přijal hejtman Lib. kraje Martin Půta. Projekt podpořili - Liberecký kraj 20.000 Kč, Pytloun Hotel Group 5.000 Kč a Jizerské pekárny 5.263 Kč (dodána sbírková trička). Sbírka se uskutečnila nejen v ulicích jednotlivých měst, ale především v OC Fórum a jeden den i v liberecké pobočce ČSOB.

V úterý 11. 12. ji osobně podpoří patron Nadace EURONISA Stanislav Zindulka.

V Liberci se bude konat sbírka od pondělí 17. do pátku 21. 12. především v Obchodním centru Fórum (vchod ze Soukenného náměstí), ale studenti z SPŠSE a VOŠ zavítají také do centra města. Prodávat budou magnetky za 30 Kč vyrobené chráněnou dílnou fungující v SVČ Narnie. Proto koupí tohoto sbírkového předmětu pomůže každý nejen vybraným organizacím, ale též i Nikole Antošové, zdravotně hendikepované mladé ženě vyrábějící tyto předměty.

V Jablonci nad Nisou se sbírka uskuteční v centru města za pomoci studentů SUPŠ a VOŠ Jablonec n. N. v úterý 18.12.

V České Lípě studenti Obchodní akademie vyrazí do ulic ve středu 19.12.

V Turnově dobrovolníci z Gymnázia Turnov budou vybírat ve čtvrtek 20.12.

V Rumburku studenti SZŠ a Obchodní akademie budou v ulicích ve čtvrtek 20.12.

Po skončení zimní části sbírky, se výtěžek sečte za celý rok a po odečtení nákladů bude rozdělen podpořeným subjektům vždy na radnici konkrétního města za účasti primátora či starosty města.

Bližší informace o podpořených organizacích a jejich projektech v jednotlivých městech

Liberec

REVA, o.p.s. – na osobní asistenci lidem trpícím Alzheimerovou nemocí a osaměle žijícím seniorům

Centrum LIRA, z.ú. – na terapeutické aktivity určené rodinám s dětmi trpícími autismem

Jablonec n. N.

ROSKA Jablonec, z.s. – na zajištění hipoterapie pomáhající imobilním lidem trpícím roztroušenou sklerózou

Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR, z.s. – na aktivity sloužící rozvoji osobnosti mentálně postižených

Česká Lípa

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s. – na pomůcky sloužící nevidomým vést plnohodnotný život

Denní a pobytové sociální služby, p.o. - na zakoupení komunikační pomůcky pro osoby s těžkým kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra

Turnov

MŠ a ZŠ Sluníčko Turnov – na nákup nábytku upraveného potřebám dětí trpícím mentálním postižením či kombinovanými vadami

Slunce všem, z.s. – na nákup vybavení keramické dílny sloužící těžce mentálně postiženým s autismem

Rumburk

Oblastní charita Rumburk – na projekt „CHCEME DOKÁZAT VÍC“ zaměřený na pomoc dětem ze sociálně slabých rodin

Rytmus D, o.p.s. - na zajištění hiporehabilitace pomáhající lidem s mentálním, smyslovým a fyzickým postižením

Nadace EURONISA založená v roce 1995 z podnětu libereckého sboru Jednoty bratrské od svého založení rozdělila potřebným přes 35 milionů korun a podpořila z nich 1651 projektů 320 organizací. Dlouholetým patronem Nadace EURONISA je herec Stanislav Zindulka. Finanční prostředky nadace získává nejen z výnosů nadačního jmění, ale i z darů firem a jednotlivců či z benefičních akcí. Další aktivitou je veřejná sbírka „Pozvedněte slabé!“, jejímž patronem je herec Jiří Lábus.  Na podporu potřebným v letošním roce nadace rozdělila mezi 21 organizací přesně 820.000 Kč.

TZ: Nadace Euronisa