Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Největší radost mi dělá jeho úsměv a úspěchy, říká pěstounka

07. 10. 2019

U příležitosti konání Týdne náhradního rodičovství vám přinášíme rozhovor s pěstounkou z Libereckého kraje. Bližší informace k Týdnu náhradního rodičovství naleznete na www.mitdomovarodinu.cz.

Proč jste se rozhodl/a stát pěstounem? Co Vás motivovalo?

Toužila jsem pomoci nějakému dítěti, které nemůže mít svou funkční rodinu. Chtěla jsem lásku dávat a také dostávat.

Jak vnímalo toto rozhodnutí vaše okolí? S jakými reakcemi jste se setkal/a?

Reakce byly rozporuplné. Hodně lidí mi fandilo, hodně lidí mě od mého rozhodnutí zrazovalo. Velmi často slýchávám reakce typu „Klobouk dolů, jsi statečná, odvážná, ale já bych do toho nikdy nešel“, nebo „Nejsi už stará na další dítě? Neměla by sis užívat života a ne se starat o cizí dítě?“

Pěstouni musí projít přípravou. Byla pro vás přínosná? V čem?

Přínosná byla určitě, člověk se dozvěděl odpovědi na mnoho otázek, slyšel spoustu příběhů od jiných pěstounů, pracovníků v sociálních službách. Jen mi připadala poměrně dlouhá.

Za jak dlouho Vám bylo svěřeno dítě po tom, co jste byla zařazena do evidence jako pěstoun/ka?

Bylo to velmi rychlé. Přesně si to nepamatuji, ale telefonát z krajského úřadu, zda se nechci seznámit s dokumentací dítěte, přišel přibližně do jednoho měsíce. Pak ještě chvíli trvalo seznamování s dítětem, kdy jsem za ním jezdila do kojeneckého ústavu a než proběhl soud.

Jaká byla vaše očekávání před příchodem dítěte do Vaší rodiny? Překvapilo Vás něco?

Očekávání byla různorodá a člověk se samozřejmě těší na všechny chvilky, které prožije s novým človíčkem.  Při příchodu mě překvapilo (i když nás na přípravě upozornili, že děti jsou citově ploché, nesou si různá traumata…), že dítě nechtělo obejmout. Nechtělo ani konejšit v náručí, když v noci plakalo. Odstrkovalo mé ruce, když jsem ho chtěla pohladit, prostě neumělo tyto (pro nás přirozené) věci přijímat.

S jakými mýty o pěstounské péči se nejčastěji setkáváte?

Jednou mi jeden člověk řekl, že to pěstouni dělají jen ze zištných důvodů, nebo aby měli doma levnou pracovní sílu (u starších dětí).

Co je na tom být pěstounem nejtěžší a co Vám naopak dělá největší radost?

Nejtěžší je z mého pohledu ustát kontakt s biologickou rodinou a vysvětlit citlivě dítěti, co se děje, proč se to děje, proč zrovna mému pěstounskému dítěti se přihodilo to, že se o něj nemůže jeho biologická maminka starat. Zároveň se musíte vyrovnat se s tím, že v pubertě určitě jednou (spíše víckrát) přijde věta: „Ty nejsi moje pravá máma, tebe poslouchat nebudu.“

Pro mě konkrétně také bylo těžké vysvětlit, že nejsem zlá macecha. Malý s touto myšlenkou přišel ze školky, kde mu to řekl kamarád. Protože v pohádkách jako je Sněhurka nebo Popelka je hodná přece jen ta první maminka.

A největší radost? Tu mi dělá jeho úsměv, jeho radost, objetí, jiskřičky štěstí v jeho očích i jeho úspěchy.

Teď když víte, co obnáší být pěstounem, šla byste do toho znova?

Ano, šla.

 

Děkujeme za rozhovor.

Vzhledem k aktuální situaci ohledně koronaviru vyvolávajícího Covid-19 a rozšíření povinné karantény přinášíme "Rady a doporučení pro domácí karanténu" od SZÚ:

Také ke stažení v PDF: http://www.szu.cz/modules/makepdf/make.php?id=6715

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny:

1.       Zůstaňte doma

Vy nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče (viz bod 3 a 8 – co dělat před vyhledáním lékařské péče). Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.

Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (online).  V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

2.       Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti

Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře.

Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid.  Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

Pokud bydlíte na koleji či jiném místě, kde sdílíte společnou kuchyni, koupelnu a společenské prostory, měli byste zůstat jen ve svém pokoji se zavřenými dveřmi, vycházet jen v nezbytných případech a nosit ústní roušku.

Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.), pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní. Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku.  Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

3.       Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte

Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

V případě že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, jsou k dispozici nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370.

K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.

 

4.       Noste ústní roušku, pokud vám to je doporučeno 

Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

5.       Kryjte si ústa a nos při kašli a kýchání

Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.

Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 - nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

6.       Myjte si ruce

Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

7.       Vyhněte se sdílení domácích potřeb

Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili, byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.

Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

8.       Nezvěte si domů návštěvy

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

9.       Domácí zvířata

Snažte se držet dál od svých domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.

10.   Praní prádla

Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.

Prádlo nenoste do veřejné prádelny.

Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

11.   Odpady

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na odpad.

12.   Sledujte příznaky onemocnění u sebe nebo u osoby, o kterou pečujete

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2) .