Nezastavitelným pomohl i náměstek Pavel Svoboda. Bránou na Ještěd prošel hned několikrát

14. 08. 2018

Každý, kdo o víkendu 11. a 12. srpna při cestě na Ještěd prošel unikátní bránou, pomohl handicapovaným sportovcům.  Výrobce oblíbeného plzeňského nealkoholického piva přispěl za každého takového chodce pětikorunou na sportovní vybavení znevýhodněným sportovcům. Projekt Nezastavitelní se uskutečnil na vrcholu nad Libercem už několikátým rokem. Letos se na charitativní výlet vydal také náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda. A pro jistotu prošel bránou několikrát.

Bránou na Ještěd chodili jak pěší turisté, tak tudy projížděli i cyklisté a lidé na koloběžkách. Každý člověk se počítal. Akci přijel podpořit také bývalý reprezentant v běhu na lyžích Jiří Magál, který získal v roce 2010 na olympiádě ve Vancouveru bronzovou medaili v závodě štafet na 4 x 10 km. Všichni, kdo prošli nafukovací Birell bránou, přispěli na sportovní pomůcky pro Nezastavitelné. U chaty Ještědka, kde si mohli návštěvníci prohlédnout i speciálně upravené pomůcky pro handicapované sportovce, vybrali organizátoři za celý víkend dohromady 61.115 korun.

„Projekt Nezastavitelní pomáhá lidem se zdravotním handicapem, aby se vrátili k oblíbenému sportu. A to je velmi důležité. Je potřeba smeknout před každým zdravotně postiženým, že nesedí doma a snaží se hýbat. Silná vůle je sice nezbytná, ale nestačí. Bez speciálně upravených kol a dalších pomůcek se handicapovaní sportovci neobejdou,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Proto jsem akci podpořil a Bránou na Ještěd také prošel, a to několikrát. Akce byla příjemná, vládla pohodová atmosféra. Navíc nám přálo počasí. Vyzkoušel jsem si také brýle, které simulují těžkou oční vadu. Člověk v nich skoro nevidí,“ dodal.

Pod Ještěd dorazili v sobotu i někteří účastníci projektu Nezastavitelní. Mezi nimi byla například i Zuzana Řehová, která má od narození dětskou mozkovou obrnu, k níž se od šestnáctého roku přidal zánět svalů. Ráda by prostřednictvím projektu Nezastavitelní získala handbike, aby mohla jezdit ven s dětmi a manželem a také aby si splnila svůj sen – zúčastnit se aspoň jednoho velkého závodu.

Minulý rok prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200 tisíc lidí, kteří pomohli Nezastavitelným získat sportovní vybavení za 1,3 milionu korun. Peníze se také dají darovat i na místě u Birell brány prostřednictvím kasičky, na speciální účet Konta Bariéry nebo nákupem předmětů na e-shopu akce. Polovina ceny dárku jde na konto Nezastavitelných.

Další zastávkou Nezastavitelných bude Birell brána v Adržpašsko-teplických skalách o víkendu 18. a 19. srpna. Dále pak na trase Birell Grand Prix v Praze.

Mgr. Andrea Fulková
andrea.fulkova@kraj-lbc.cz