Novou kavárnu pomohou vybudovat výrobky mentálně postižených

08. 11. 2017

Už druhou výstavu výrobků své chráněné dílny připravil nyní na půdě Krajského úřadu Libereckého kraje Domov Raspenava. Až do konce listopadu si mohou návštěvníci každý všední den prohlédnout ve vestibulu úřadu keramické figurky a hrníčky, vánoční stromky z džínoviny, obrázky a další drobná díla, zhotovená mladými lidmi s mentálním a kombinovaným postižením. Výtěžek z prodeje výrobků použije vedení domova na vybudování nové kavárny v Raspenavě.

Nad výstavou, která dostala název S radostí …, převzal záštitu náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda. Kolekci tvořivosti klientů doplňuje ještě výstava fotografií Okem dronu a amatérské snímky Ireny Koškové a společnosti Bohemia Interactive. Záštitu nad touto přehlídkou fotografií převzal Jiří Löffelmann, člen rady kraje, pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Vernisáž obou výstav se uskutečnila v pondělí 6. listopadu a zpestřilo ji hudební vystoupení žáků ZŠ Raspenava. Výrobky z chráněné dílny Domova Raspenava si mohou zájemci prohlédnout každé úterý a čtvrtek od 8:00 do 17:00 hodin, v pondělí a ve středu až do 18:00 hodin. V pátek bude výstava přístupná jen do 16:00 hodin. Důležitým dnem se stane čtvrtek 30. listopadu, kdy od 16:00 hodin začne aukce vystavených děl klientů z Raspenavy. Nejnižší vyvolávací cena připadla textilním stromečkům, u nichž začíná na 80 korunách. U andělů z textilu je to 100 korun.

„Vystavená díla vytvořilo v naší sociálně terapeutické dílně 15 mladých klientů. Vedle této dílny máme ještě chráněnou dílnu praktických dovedností, kde se handicapovaní učí zvládat některé běžné činnosti z domácnosti, třeba uvařit kávu nebo čaj, upéci buchtu či dort. Napadlo nás, že by bylo dobré otevřít v Raspenavě kavárnu pro veřejnost, v níž by naši klienti zúročili všechno, co se naučili v dílně,“ vysvětlila ředitelka Domova Raspenava Květa Kutílková. „Na vybudování kavárny chceme použít peníze z prodeje výrobků,“ dodala.

Kavárna bude sídlit v jednom z objektů Domova Raspenava. S úpravou prostor už nyní vedení domova začíná. Jak prozradila ředitelka Kutílková, ceny by zde měly být lidové. Tréninkovou kavárnu plánuje otevřít domov do konce tohoto roku. Přístupná bude každý všední den zhruba od 10:00 do 18:00 hodin. Vedení domova se chystá v kavárně vybudovat i dětský koutek, aby sem mohly chodit také maminky s dětmi.

„Nová kavárna pomůže začlenit klienty Domova Raspenava do většinové společnosti, přiblížit handicapované ke zdravým. Navíc toto městečko oživí a může se stát místem k setkávání místních občanů. Novou kavárnu, kde budou vařit a péct naši klienti, považuji za dobrý nápad,“ zdůraznil náměstek hejtmana Pavel Svoboda.

Domov Raspenava se stará o děti a mladé lidi s různým typem mentálního a kombinovaného postižení ve věku od 3 do 26 let, v případě potřeby i déle. Žije zde 29 uživatelů s kombinovaným mentálním, smyslovým, tělesným postižením a poruchou autistického spektra. Péče je zajišťovaná těm, kteří z různých důvodů nemohou žít ve své rodině. Sociálně terapeutickou dílnu navštěvují i klienti, kteří žijí doma. Jsou to dospělí lidé se sníženou soběstačností, kvůli níž se nemohou uplatnit na trhu práce.

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz
Mobil: 739541624