Osečná postavila lidem z veřejně prospěšných prací nové zázemí

25. 07. 2017

Velkou slávu zažila ve čtvrtek 20. července Osečná. Vedení města představilo místním občanům, ale také zástupcům Úřadu práce Liberec a náměstkovi hejtmana Libereckého kraje Pavlu Svobodovi s úředníky sociálního odboru Krajského úřadu nově vybudované prostory, které budou sloužit jako zázemí pro lidi z veřejně prospěšných prací.

Nový dům vyrostl kousek od radnice na místě někdejší vesnické stodoly, z níž zůstala jen ruina. V objektu, který přišel rozpočet města jen na 2,1 milionů korun, najdou lidé z veřejně prospěšných prací šatny, kde se budou moci převléknout, dále toalety, sprchu i sklad pro nářadí. Pokud bude venku panovat nevlídné počasí, bude jim zde k dispozici místnost, kde se budou moci schovat.

„Jsme jednou z prvních obcí, která začala zaměstnávat prostřednictvím Úřadu práce lidi, kteří dlouhodobě nemohli najít práci. To už v roce 2005. Nyní jich u nás pracuje dvanáct. Mzdu jim platí Úřad práce, my k tomu z rozpočtu města přidáváme jen odměny,“ zdůraznil starosta Osečné Jiří Hauzer. „Tito lidé se starají o drobnou údržbu obce. Sází stromky, sekají trávu, upravují cesty a pomáhají nám například také při rekonstrukci bytů. Máme s nimi jen tu nejlepší zkušenost, bez nich bychom se neobešli. Zaslouží si důstojné zázemí,“ dodal.

Osečná hospodaří každý rok s patnáctimilionovým rozpočtem. Další miliony získává formou dotací. Jak starosta Hauzer připomněl, na stavbě nového zázemí pracovali i ti, kterým bude nový dům sloužit. Proto se městu podařilo postavit objekt za neuvěřitelně nízkou cenu.

„Cením si toho, že pan starosta se zastupiteli obce myslí na ty, kteří pracují pro hezčí vzhled města,“ poznamenal náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Říká se, že práce šlechtí člověka a že dělá lidi šťastnějšími. Ale k tomu, aby práce člověka naplňovala, musí mít pro ni vhodné podmínky. Třeba i tyto nové prostory přispějí k tomu, že si lidé z veřejně prospěšných prací uvědomí, jak jsou pro Osečnou potřební. A třeba je to posune dál, k hledání profese, které by se chtěli věnovat celý život a která by jim umožnila žít život podobný většinové společnosti,“ doplnil.

Jak prozradil starosta Jiří Hauzer, většina lidí z veřejně prospěšných prací pomáhá obci dlouhodobě. Zažil i případy, kdy pracovníci odešli, protože si našli stálé zaměstnání.

„Měli jsme u nás člověka, který se vyšvihl na pozici informatika a v IT oddělení jedné soukromé firmy pracuje dodnes. Na druhé straně se k nám někteří naši bývalí pracovníci vracejí, protože nároky nového zaměstnání psychicky nezvládnou,“ uvedl starosta. Lidé, které umisťuje Úřad práce do obcí na veřejně prospěšné práce, většinou pocházejí ze sociálně vyloučených lokalit. Často jde o bývalé alkoholiky nebo narkomany. Jsou mezi nimi ale také uchazeči o práci, kterým je přes 50 let, a kteří kvůli svému věku nemohou dlouhodobě sehnat zaměstnání.

Město Osečná představilo vedle nového objektu návštěvníkům také nový traktor. Ten pořídila obec, aby pomáhal hlavně v lesích. Jak nový traktor, tak i zázemí pro pracovníky z veřejně prospěšných prací si prohlédla v parném odpoledni také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Šimice Marie
marie.simice@kraj-lbc.cz