Oslavy třiceti let Domova Raspenava přilákaly na 150 návštěvníků

03. 04. 2017

V sále raspenavského Kulturního domu Beseda nebylo v pátek 31. března odpoledne téměř k hnutí. Domov Raspenava, jež pečuje o děti a mladé lidi s mentálním postižením, zde speciálním kulturním programem připomínal, že uplynulo už 30 let od jeho otevření. Programu se za zřizovatele domova, Liberecký kraj, zúčastnil také náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda, který převzal nad akcí záštitu.

Páteční oslavy odstartovaly nejprve prohlídkami prostor domova, včetně jeho sociálně terapeutických dílen. Jak potvrdila ředitelka Květa Kutílková, příležitost prohlédnout si dílny a další zázemí domova využilo několik desítek lidí. Následoval kulturní program v Besedě, kam přišlo bezmála 150 návštěvníků. Viděli několik vystoupení současných i bývalých klientů domova a žáků ZŠ speciální. Zároveň se také během prezentace seznámili s posláním a činností tohoto zařízení. V závěru vystoupila frýdlantská dívčí skupina Proudy. Program vyvrcholil koncertem známé liberecké folkové kapely Vltavín.

„Naším největším přáním do dalších let je, aby se podařilo pro naše klienty postavit nový domov, a aby nám náš úžasný personál zůstal věrný,“ řekla ředitelka Květa Kutílková.

Součástí oslav v Besedě bylo také poděkování několika bývalým pracovnicím. Mezi ně patří například učitelka Libuše Lžičařová. Vedení domova ocenilo i dvě ženy, které stály u zrodu Domova pro děti a mládež s mentálním postižením v Raspenavě před 30 lety, a zůstaly zařízení věrné až do důchodu – Alici Mazánkové a Miroslavě Kulíkové. Poděkování směřovalo i k Ludmile Holické, která založila v domově keramickou dílnu. Mezi hosty programu patřil bývalý ředitel domova Pavel Chroust a starosta Raspenavy Pavel Lžičař.

„Před třiceti lety měl domov 40 klientů a mnohem méně personálu. Dnes pečuje o 29 dětí a mladých lidí, ale počet pracovníků stoupl na 45. Domov se tedy vydal cestou zvyšování kvality poskytované péče. To je správná cesta,“ poznamenal náměstek Pavel Svoboda. „Do budoucích let přeji raspenavskému domovu, aby šťastně zvládl připravované vybudování nového zázemí, a aby se v něm všichni, jak postižené děti a mladí lidé, tak také zaměstnanci, cítili dobře,“ dodal.

Projekt transformace počítá s postavením nového domu o šesti buňkách na ploše za raspenavským fotbalovým hřištěm. Zde by měli žít klienti v příjemnějším prostředí rodinného typu, maximálně ve dvoulůžkových pokojích. V současné době je dokončována projektová dokumentace. Příští rok bude Liberecký kraj žádat Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci, pokud bude ministerstvem vypsána příslušná dotační výzva. Nový dům by tak mohl být dokončen do tří až čtyř let. Odhad finančních nákladů se pohybuje kolem 58 milionů korun.

Domov Raspenava se stará o mentálně postižené děti a mládež od 3 do 26 let, kteří nemohou z různých důvodů žít ve své rodině. Výjimečně i déle.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz