Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Pečovatelská služba doma zvládá i náročnou péči. Nyní i o víkendech a svátcích

26. 05. 2020

Umožňuje ŽÍT DOMA i lidem vysoce závislým na pomoci druhých. Pečovatelská služba města Jilemnice nově poskytuje svou pomoc bez omezení věkem, až do večera a od června i o víkendech a svátcích. Ještě před pandemií rozšířila podporu do čtrnácti okolních obcí. Krátkodobě doma pečuje o lidi po úrazech, dlouhodobě v případě např. mentálního postižení uživatele či ztráty soběstačnosti z důvodu pokročilého věku.

Chodit přestala nejspíš kvůli mozkové obrně ve 22 letech. Než si paní Marie poprvé sedla na vozík, uběhly desítky let. Když chtěla sobě a synkovi zatopit, pro uhlí se plazila. Díky své houževnatosti letos oslavila úctyhodnou devadesátku, dnes bydlí v bezbariérovém bytě a pětkrát denně využívá pomoc pečovatelské služby – s oblékáním, nebo třeba s hygienou. Bez pečovatelek by se dnes už neobešla, přestože jí stále pomáhá i milovaný syn. „Když se ráno probudím, vstávat se mi moc nechce, ale jsem ráda, že jsem pořád na světě,“ říká s dojetím v hlase paní Marie, která ještě nedávno vyšívala ubrusy a synovi připravovala „tu nejlepší roštěnou“.

Lidem podobně závislým na pomoci dalších osob jilemnická pečovatelská služba dnes běžně pomáhá setrvat v jejich domácnostech, kde jsou zvyklí a cítí se tam nejlépe. Kvůli tomu ale musela ještě před šířením koronaviru změnit způsob fungování – prodloužila provozní dobu (5:45-19 hod.), do týmu přijala další dvě pečovatelky, nově rozšířila cílovou skupinu o potřebné mladší 27 let, což zahrnuje i rodiny s dětmi, a začíná službu poskytovat 365 dní v roce včetně víkendů a svátků. Aby měla dostatečnou kapacitu pro klienty, jejichž situace vyžaduje opakované návštěvy pečovatelek, postupně omezovala poskytování služeb, které dnes zajišťují i jiné subjekty, např. rozvážku stravy, nebo velký úklid.

„Někteří klienti se těžko vyrovnávají s jakoukoliv změnou, ve finále si ale polepšili, protože u současného dodavatele obědů mají na výběr ze tří jídel za cenu, která není vyšší,“ podotýká vedoucí pečovatelské služby Ilona Otáhalová.

Podle ní je pro potenciální klienty někdy těžké akceptovat, že by péči o ně nezajišťovala pouze rodina. „Velký problém zejména pro starší lidi bývá přijmout do domácnosti někoho cizího. Když to ale překonají, zjistí, že naše pomoc je pro všechny úlevou,“ dodává vedoucí služby. „Dcera mi vždycky navaří, ale víc nezvládne, musí se starat o svou rodinu, jedna z mých vnuček má handicap. Pečovatelka ví ale přesně, co a jak potřebuji. Díky nim to tu sama ještě zvládnu a mám svůj klid,“ pochvaluje si osmaosmdesátiletá paní Vlasta, která je původem z Jilemnice a chce tam i dožít.

O uživatele vyžadující náročnější péči, odpovídající i dvěma nejvyšším stupňům přiznaného příspěvku na péči, se v domácnostech starají mnohé další pečovatelské služby v Libereckém kraji. V rámci projektů Institutu sociální práce, z.s., v oficiálním partnerství s krajem, pracují na svém rozvoji a pravidelně se vzdělávají dle jednotlivých diagnóz. Umožňují lidem ŽÍT DOMA a pomáhají nést břímě péče jejich rodinám či blízkým. Jako panu Jiřímu, jenž se stará o sedmadevadesátiletou maminku. Paní Věra již deset let nechodí a posledního půldruhého roku po pádu ze židle a neoperovatelné zlomenině stehenní kosti už jen leží. „Aby skončila v LDN, to bych si neodpustil, rozhodl jsem se, že jí posloužím doma. Je to samozřejmě náročné fyzicky i psychicky, podřizuji tomu úplně všechno a od toho úrazu bych to bez pomoci pečovatelek už nezvládl. Když víte, co jejich práce obnáší, tak smekáte,“ neskrývá vděk Jiří.

V současné době by práci jilemnických pečovatelek ještě více zefektivnilo pořízení dalšího automobilu. Pro dvě pečovatelky, které nově působí v obcích Horka u Staré Paky, Bukovina u Čisté, Martinice v Krkonoších, Kruh, Horní Sytová a Mříčná, má služba k dispozici pouze jediné.

Příloha:

Pečovatelské služby a obce zapojené do projektů Institutu sociální práce, z.s., realizovaných v oficiálním partnerství s Libereckým krajem: Dům penzion pro důchodce Smržovka; Středisko sociální péče Frýdlant; Domov důchodců a dům s pečovatelskou službou Zákupy; Spokojený domov Turnov; Pečovatelská služba Lomnice nad Popelkou; Pečovatelská služba Velké Hamry; Sociální služby města Doksy; Pečovatelská služba Hrádek nad Nisou; Pečovatelská služba města Cvikov; Rychnov u Jablonce nad Nisou; Zdravoš péče Rokytnice nad Jizerou; Jablonné v Podještědí; Pečovatelská služba Kamenický Šenov; Sociální služby města České Lípy

Institut sociální práce, z.s., vznikl z iniciativy odborníků v oblasti sociálních služeb, kteří mají společný cíl: umožnit lidem co nejdéle ŽÍT DOMA. A to i ve chvíli, kdy se stanou závislí na intenzivní pomoci druhých. Institut mění fungování pečovatelských služeb ‒ už nezajišťují především rozvoz obědů a úklidy seniorům (služby, ve kterých suplují dnes běžně dostupné firmy), ale věnují se odborné péči, ve které jsou nenahraditelné. Umožňují ŽÍT DOMA všem potřebným bez rozdílu věku, i osobám, jejichž nesoběstačnost odpovídá III. a IV. stupni přiznaného příspěvku na péči. Dříve byli tito lidé klienty pobytových zařízení, např. domovů pro seniory, nebo léčeben dlouhodobě nemocných.

Institut sociální práce je akreditován:

TZ: Žít doma, Institut sociální práce, z. s.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz

Vzhledem k aktuální situaci ohledně koronaviru vyvolávajícího Covid-19 a rozšíření povinné karantény přinášíme "Rady a doporučení pro domácí karanténu" od SZÚ:

Také ke stažení v PDF: http://www.szu.cz/modules/makepdf/make.php?id=6715

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny:

1.       Zůstaňte doma

Vy nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče (viz bod 3 a 8 – co dělat před vyhledáním lékařské péče). Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.

Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (online).  V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

2.       Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti

Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře.

Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid.  Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

Pokud bydlíte na koleji či jiném místě, kde sdílíte společnou kuchyni, koupelnu a společenské prostory, měli byste zůstat jen ve svém pokoji se zavřenými dveřmi, vycházet jen v nezbytných případech a nosit ústní roušku.

Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.), pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní. Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku.  Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

3.       Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte

Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

V případě že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, jsou k dispozici nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370.

K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.

 

4.       Noste ústní roušku, pokud vám to je doporučeno 

Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

5.       Kryjte si ústa a nos při kašli a kýchání

Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.

Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 - nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

6.       Myjte si ruce

Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

7.       Vyhněte se sdílení domácích potřeb

Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili, byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.

Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

8.       Nezvěte si domů návštěvy

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

9.       Domácí zvířata

Snažte se držet dál od svých domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.

10.   Praní prádla

Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.

Prádlo nenoste do veřejné prádelny.

Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

11.   Odpady

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na odpad.

12.   Sledujte příznaky onemocnění u sebe nebo u osoby, o kterou pečujete

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2) .