Podruhé se sídlo Libereckého kraje zahalí do modré barvy

30. 03. 2017

Modrou barvou bude zářit celou noc z neděle 2. dubna na pondělí 3. dubna budova Krajského úřadu Libereckého kraje. Nasvícením čelní stěny libereckého mrakodrapu a úvodní strany internetových stránek se kraj připojí ke kampani „Česko svítí modře“. Jejím cílem je zvýšit povědomí společnosti o problematice autismu.

Letošní IV. ročník kampaně potrvá od 2. do 30. dubna. Přichází s mottem „Lidé na spektru jsou JINÍ…NE horší“. Modrou barvu zvolili pořadatelé z platformy Naděje pro autismus jako symbol komunikace, protože komunikace bývá tím, co lidé s poruchou autistického spektra postrádají nejvíc. Podle psychologů je modrá barva současně i znakem něhy, důvěry, klidu, porozumění a souladu, to znamená všeho, co tak nutně autisté potřebují k spokojenému životu. Svou podporu jim a jejich rodinám mohou vyjádřit lidé i tím, že si na sebe vezmou oblečení laděné do modré barvy.

„Jsem rád, že se do kampaně zapojil Liberecký kraj letos už podruhé, že se z této akce stává tradice. Je třeba stále upozorňovat na to, že mezi námi žijí lidé, kteří kvůli vrozené vadě vnímají život jinak než my ostatní. Zaslouží si naši podporu, neboť i autistické děti mohou, až vyrostou, při správné péči a léčbě toho hodně přinést celé společnosti,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. „V našem kraji působí celkem 33 služeb, specializovaných na podporu osob s poruchou autistického spektra. Ale o osoby postižené autismem pečují i další organizace. Stát a Liberecký kraj podporuje služby zaměřené na pomoc autistům ročně desítkami milionů korun,“ dodal náměstek.

Osvětová kampaň „Česko svítí modře“ vznikla jako první projekt platformy Naděje pro autismus
v roce 2014, kdy se konal I. ročník.

„Liberecký kraj rozhodně nestojí stranou. Kromě podpory, kterou symbolicky vyjádříme nasvícením budovy kraje, také sami aktivně přesvědčujeme regionální společnosti, aby zejména finančně podpořily odborníky, kteří se zabývají pomocí rodinám s autistickými dětmi,“ vysvětluje hejtman Martin Půta.  „Příkladem je třeba dar ve výši bezmála 600.000 Kč, který jsme vybrali od sponzorů a ze vstupného v rámci 12. benefičního plesu hejtmana. Tuto částku jsme věnovali libereckému Centru LIRA, jež poskytuje sociální službu rané péče a zajišťuje pomoc rodinám dětí s poruchou autistického spektra,“ upřesňuje hejtman.

Poruchy autistického spektra (PAS) postihují podle epidemiologických průzkumů každé 68. narozené dítě. A jejich počty rychle rostou. Na celém světě žije podle platformy Naděje pro autismus zhruba 140 milionů osob s autismem, v České republice je to na 200.000 občanů. Jedná se o celoživotní postižení v oblasti vnímání, představivosti a sociální komunikace. V 70 % se jedná o postižení kombinované. Lidé s PAS ale dokážou s adekvátní podporou žít plnohodnotný život.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz