Přepravu seniorů v Rokytnici nad Jizerou urychlí nový výtah

20. 01. 2020

Novým lůžkovým evakuačním výtahem se pyšní krajská příspěvková organizace Domov důchodců v Rokytnici nad Jizerou. Lanový výtah, přistavěný k venkovní zdi domova, vyšel na 9,6 milionu korun s DPH a Liberecký kraj na jeho vybudování čerpal peníze ze svého rozpočtu. Poprvé se výtah rozjel v pátek 17. ledna. Vyzkoušel si jej také náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Prostorný lůžkový výtah má nosnost až 1.600 kilogramů. Bude fungovat na čipové karty, kterých je mezi personálem domova rozdáno na 30 kusů. Výtahem tedy nebudou moci jezdit například návštěvy. Pro ně je určen stávající menší, osobní výtah.

„Do evakuačního výtahu se vejde několik invalidních vozíků najednou. A také celé lůžko. Výtah tedy bude plnit i funkci protipožárního opatření. V případě nějaké nehody budeme moci dostat naše klienty ven z budovy rychleji. Osobním výtahem bychom přepravovali lidi na vozíku po jednom,“ vysvětlila ředitelka domova Helena Housová. „Jsme za nový prostorný výtah vděční. Budeme jím svážet naše klienty, když budeme v hlavním sále nebo v zahradě pořádat nějakou akci. Nebo když pojedeme na výlet. Velmi nám to urychlí jejich přepravu.“

Domov důchodců v Rokytnici má celkem pět nadzemních podlaží. Dvě patra obývají ve dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích senioři, jichž zde žije 65. Další dvě patra slouží starším lidem s psychickými nemocemi, například s demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Tento Domov se zvláštním režimem má kapacitu 45 klientů. Výtah bude užíván klienty obou těchto sociálních služeb.

„Nový lůžkový výtah dělá z rokytnického domova bezpečnější a příjemnější místo pro život. Věřím, že s ním budou senioři spokojení. Samotná stavba si vyžádala mimo jiné přeložení inženýrských sítí, výstavbu strojovny a další nutné práce. Výsledek se povedl, výtah vypadá dobře. Prosklená šachta nijak nenarušuje architektonický vzhled domova důchodců,“ řekl Pavel Svoboda.

Výtah vybudovala společnost MSV Liberec. Stavba započala v červnu a skončila na začátku prosince loňského roku. Firma MSV Liberec, založená v roce 1994, patří mezi významné výrobce výtahů v republice. Její výtahy jezdí v budovách nejen v tuzemsku, ale i za hranicemi, například ve Švýcarsku, Gruzii nebo Velké Británii.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz