Přestárlým lidem bez domova zatím neumíme pomoci, řekl náměstek ministra v Liberci

Šimice Marie

• 25. 07. 2017 12:50

Prostředí azylových domů v Liberci a Jablonci nad Nisou si ve čtvrtek 20. července při své návštěvě Libereckého kraje prohlédl náměstek ministra pro lidská práva Petr Krčál. Jak řekl, mapuje si dočasná útočiště pro osoby bez přístřeší ve všech krajích republiky. V libereckém domě Speramus a jabloneckém Domě Naděje jej doprovázel náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Svoboda.

Náměstek Krčál se podíval nejen do společných prostor obou azylových domů, ale nahlédl také do pokojů klientů. Zajímal se o to, kolik lidí tam zrovna žije a jaké problémy vedení azylových domů nejvíce trápí.

„Velkým problémem v celé republice začínají být lidé bez domova, kteří zestárli a trpí již nějakými nemocemi. Často mezi ně patří i psychiatrická diagnóza, případně závislost na alkoholu nebo drogách. Azylové domy ale neposkytují klientům zdravotní péči, přijímají pouze soběstačné osoby. Navíc v nich může klient bydlet maximálně rok,“ vysvětlil Petr Krčál. „Jde o skupinu lidí, kterým dosud neumíme pomoci. Nemáme pro ně žádnou sociální službu. Tímto problémem se proto chceme zabývat také na jednání Asociace krajů,“ dodal.

Jak upřesnil ředitel azylového domu Speramus Robert Prade, dům má kapacitu 25 lůžek. V létě jich bývá zaplněna přibližně polovina. Naopak v zimě počet lůžek nestačí. K tomu je Speramus určen výhradně mužům. Ženy zde nepřijímají.

Ženy bez přístřeší musejí hledat zázemí v Jablonci. Dům Naděje Za Plynárnou nabízí podle vedoucího střediska Tomáše Šretra ženám i mužům dohromady 55 lůžek v azylovém domě a noclehárně, a k tomu 6 lůžek v tréninkových bytech. Oba azylové domy provozují i denní centra. Za jednu noc zaplatí klient v domě Speramus stokorunu. V Jablonci je to o 30 korun méně, při dlouhodobějším pobytu jej pak noc vyjde na stejné peníze jako ve Speramu.

„Překvapilo mne, že klientkou jabloneckého azylového domu je žena s několika vysokoškolskými tituly. To potvrzuje, že osudy lidí jsou nevyzpytatelné. Mnohdy stačí málo, například vážné rodinné nebo psychické problémy, aby se až na samé dno propadl někdo, u koho bychom to nikdy nečekali,“ zdůraznil náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Je dobře, že azylové domy poskytují lidem v tíživé životní situaci zázemí, a že se snaží začlenit je zpět do života. Na druhé straně nikdo nemůže čekat, že dostane všechno zadarmo. Musí dodržovat určitá pravidla, a především sám chtít odrazit se od dna,“ doplnil.

Pobytová služba je v obou azylových domech určena klientům od 18 let s trvalým pobytem na území Libereckého kraje. Je určena osobám bez přístřeší, lidem propuštěným z výkonu trestu a z léčeben, nezaměstnaným, případně osobám se zpřetrhanými vazbami na rodinu.