Zdravotně postižení pobavili na festivalu stovky diváků

03. 05. 2019

Zpěvu, tanci i divadelním vystoupením zdravotně postižených dětí, mládeže a dospělých patřilo na konci dubna několik kulturních stánků na Semilsku. Uskutečnil se zde 22. ročník přehlídky, nazvané Patříme k sobě. Galakoncertu v Krakonošově divadle ve Vysokém nad Jizerou se ve čtvrtek 25. dubna zúčastnil také náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavel Svoboda. Nebylo to poprvé, co přehlídku podpořil.

Festival každý rok připravuje Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených ze Semil. Sérii akcí otevřela 10. dubna vernisáž výstavy výtvarných a ručních prací dětí a mladých lidí s mentálním a kombinovaným postižením. Výstavu mohli lidé vidět ve vestibulu Městského úřadu v Semilech téměř deset dní.

Na programu měl dále festival několik koncertů pro školy, v Jablonci nad Jizerou, Lomnici nad Popelkou, v Semilech, Jilemnici a Rovensku pod Troskami. V Semilech organizátoři připravili také diskotéku pro veřejnost, na které se pobavily dvě stovky účastníků. Vrcholem přehlídky se v závěru dubna staly koncerty pro veřejnost v Semilech a Vysokém nad Jizerou.

„Na divadelní prkna před diváky předstupují lidé se zdravotním, převážně mentálním postižením. Letos předvedli svá vystoupení klienti z 21 zařízení sociální péče, speciálních škol nebo spolků z několika krajů České republiky,“ uvedla Jaroslava Boudná, předsedkyně pořadatelského spolku. „Festival Patříme k sobě spojuje handicapované se zdravými. Pro postižené je důkazem toho, že každou bariéru lze překonat,“ dodala.

Na galakoncertu ve Vysokém nad Jizerou se blýsklo přes deset souborů nejen z Libereckého kraje, ale také z Žatce nebo Ostravy. Náměstek Pavel Svoboda, který účastníky i diváky z pódia pozdravil, dostal dokonce od pořadatelů za dlouhotrvající podporu pamětní list.

„Ve Vysokém jsem prožil příjemný večer. Líbila se mi všechna vystoupení. Navíc mne potěšilo, že na festivalu pravidelně účinkují také soubory z domovů, zřizovaných Libereckým krajem, například Domov Tereza z Benešova u Semil nebo Denní a pobytové sociální služby Česká Lípa,“ řekl Pavel Svoboda. „Hudba, tanec, divadlo neznají hranic. Chápe je každý. Protože je vnímá především srdcem. Co jiného dokáže lidi spojovat víc než živé umění? Jsem moc rád, že tento festival před 22 lety vznikl a že si stále udržuje svůj okruh diváků,“ doplnil.