Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor sociálních věcí

Kampaň MÍT DOMOV A RODINU (SAMOZŘEJMOST NEBO VZÁCNOST?)

Logo kampaně

Kampaň MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost nebo vzácnost?“ v Libereckém kraji odstartovala roku 2015. Jejím cílem je propagace náhradní rodinné péče a získávání nových pěstounů či osvojitelů. Už o rok dříve se začala scházet pracovní skupina pro vyhledávání náhradních rodičů. Liberecký kraj je jedním z jejích zakladatelů. Pracovní skupina realizuje aktivity pro vyhledávání náhradních rodičů a nastavuje kampaň tak, aby oslovovala veřejnost po celém kraji.


Víte, že 15. květen je dnem rodin? Letošní rok jsme v rámci kampaně MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost nebo vzácnost?“ uspořádali v tento den akci "Křídy pro všechny". Na akci se podílela rovněž koordinátorka rodinné politiky Libereckého kraje.

Počasí nám přálo téměř celou dobu, přišlo odhadem přes 100 lidí a než se nad námi zatáhlo a dorazila pořádná bouřka, stihli jsme nakreslit pěkných pár obrázků. No, posuďte sami z fotek. Děkujeme příchozím za podporu a účast, bylo to fajn odpoledne!

 

Den rodin 1  Den rodin 3  Den rodin 4  Den rodin 5

 


 

Naše bannery "Mýty v pěstounství" započaly svoji putovní výstavu. K vidění byly v květnu 2021 v OC LBC, v červnu byly vystaveny v OC Forum Liberec, v červenci byly k vidění v OC Plaza Liberec, v průběhu srpna byly vystaveny v OC Central Jablonec nad Nisou a během září a října jsou k vidění v iQlandii. Přijďte si přečíst, jaké nejčastější mýty kolem náhradního rodičovství panují.

Banner2Delta Bannery Forum Liberec Bannery Plaza Bannery OC Central

Bannery iQlandia


ZAJÍMÁ VÁS, JAKÉ JE PĚSTOUNSTVÍ Z POHLEDU SAMOTNÝCH PĚSTOUNŮ? V RÁMCI KAMPANĚ MÍT DOMOV A RODINU „SAMOZŘEJMOST, NEBO VZÁCNOST?“ VÁM PŘINÁŠÍME ROZHOVORY S PĚSTOUNY Z LIBERECKÉHO KRAJE.

Prní rozhovor je s dlouhodobou pěstounkou, paní Radkou Kyzlíkovou. Paní Kyzlíková je učitelkou v mateřské škole, k tomu vykonává pěstounskou péči již sedmým rokem. V pěstounské péči má svěřenou dvanáctiletou dívku. Jedná se o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči, kdy má pěstoun dítě svěřené do doby, než si biologičtí rodiče vytvoří takové podmínky, aby mohli dítě převzít do své péče, případně končí zletilostí svěřeného dítěte. Rozhovor ZDE

 

Další rozhovor věnující se náhradnímu rodičovství jsme připravili s pěstouny na přechodnou dobu - s Ester a Reném Jiroutovými. Ti jsou tzv. přechodovými pěstouny od roku 2016. Manželé mají 4 biologické děti, dva syny a dvě dcery (23, 21, 19 a 15). Během čtyř let se postupně starali o sedm dětí. Prvních pět dětí odcházelo od manželů Jiroutových do adoptivních rodin a dvojčátka šla ke své biologické mamince. Rozhovor ZDE

 

Zajímá Vás, jak probíhá psychologické vyšetření žadatelů o náhradní rodinnou péči? A co to přesně znamená? Přinášíme Vám další rozhovor, tentokrát s psycholožkou pro náhradní rodinnou péči, PhDr. Simonou Bělskou, která pracuje na Krajském úřadě Libereckého kraje. Letos je to deset let, co je Simona Bělská na pozici psycholožky pro NRP a má tedy s prací s žadateli bohaté zkušenosti. Rozhovor ZDE

Kancelář psycholožka psycholožka pro NRP

 

Přečíst si můžete rozhovor s pracovnicí liberecké organizace Centrum Protěž, z. ú, Mgr. Blankou Bihary. Centrum Protěž doprovází pěstounské rodiny, nabízí jim podporu a odbornou pomoc. Rozhovor ZDE.

Foto Blanka Bihary


V rámci projektu „Systémová podpora práce s rodinou v Libereckém kraji“ vyšel SBORNÍK ODBORNÝCH TEXTŮ O NÁHRADNÍ RODINNÉ PÉČI, který je primárně určen odborníkům, kteří se náhradním rodičovstvím zabývají. Pokud Vás toto téma zajímá, příspěvky si můžete také přečíst. Elektronická verze sborníku je k dispozici ZDE


Jednou z dílčích aktivit kampaně je neformální setkání s názvem Co ještě nevíte o náhradním rodičovství aneb povídání u kávy o dětech, které nás potřebují. 

Co ještě nevíte o náhradním rodičovství

CO JEŠTĚ NEVÍTE O NÁHRADNÍM RODIČOVSTVÍ ANEB POVÍDÁNÍ U KÁVY O DĚTECH, KTERÉ NÁS POTŘEBUJÍ

Láká Vás myšlenka stát se pěstounem? Uvažujete o osvojení dítěte? Napadají vás otázky a neznáte na ně odpovědi? 

Neformální setkání se koná každý první čtvrtek v měsíci od 13:00 do 17:00 v budově Krajského úřadu Libereckého kraje ve 2. patře v místnosti 280. Přijďte se nás zeptat.


MÝTY O NÁHRADNÍM RODIČOVSTVÍ

Jedním z témat kampaně jsou mýty, které panují o náhradním rodičovství. Znáte nějaké takové mýty, nebo naopak si o některých tvrzeních myslíte, že jsou pravdivá? Pracovní skupina pro vyhledávání náhradních rodičů vydefinovala 8 mýtů, se kterými se v praxi setkáváme. Tyto mýty jsme uveřejnili na bannery, které v rámci kampaně používáme. Podívejte se na fotky z Týdne náhradního rodičovství, během kterého byla na několika místech v Libereckém kraji s bannery seznámena široká veřejnost.

Foto1

foto2

Foto3

Více fotodokumentace naleznete na https://www.facebook.com/mitdomovarodinu