Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Odbor sociálních věcí

VEŘEJNÉ OPATROVNICTVÍ V LK


Podle zatím posledního sběru dat provedeného Krajským úřadem Libereckého kraje k rozhodnému dni 31. března 2019 vykonává veřejné opatrovnictví celkem 54 obcí (z 215) Libereckého kraje pro 478 opatrovanců.

Všech 10 obcí s rozšířenou působností (OBCE III) Libereckého kraje bylo jmenováno opatrovníkem pro 277 opatrovanců. Mezi města s nejvíce opatrovanci patří Liberec (109), Jablonec nad Nisou (82), Česká Lípa (39) a Nový Bor (20).

Funkci veřejného opatrovníka dále vykonává 9 obcí s pověřeným obecním úřadem (OBCE II) pro 65 opatrovanců. Nejvyšší počet opatrovanců vykazuje město Hodkovice nad Mohelkou (28). Rokytnice nad Jizerou pečuje o 10 opatrovanců. Cvikov a Mimoň mají na starost 7 opatrovanců. Město Hrádek nad Nisou je veřejným opatrovníkem pro 5 opatrovanců. Doksy mají opatrovance 4

V případě obcí prvního typu (OBCE I) se jedná o 35 obcí - veřejných opatrovníků, které se starají o 136 opatrovanců. Agendou veřejného opatrovnictví jsou zatíženy zejména obce Lučany nad Nisou (33) a Jestřebí (23). O 10 opatrovanců se stará obec Nová Ves. Veřejným opatrovníkem pro 9 opatrovanců je město Raspenava. Obcím Sloup v Čechách a Stráž pod Ralskem je svěřeno do péče 8 opatrovanců. Jindřichovice pod Smrkem mají opatrovanců 5. Město Jablonec nad Jizerou vykonává funkci opatrovníka pro 4 opatrovance. Ve 21 případech je obec jmenována veřejným opatrovníkem k 1 opatrovanci.

Nejvíce opatrovanců mají obce, do jejichž správního území spadá některé zařízení sociálních služeb.

Ačkoli oproti minulému roku poklesl počet obcí vykonávajících funkci veřejného opatrovníka (56), počet opatrovanců stále roste (461).