Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor sociálních věcí

VEŘEJNÉ OPATROVNICTVÍ V LK

 

Podle zatím posledního sběru dat provedeného Krajským úřadem Libereckého kraje k rozhodnému dni 31. března 2020 vykonává veřejné opatrovnictví celkem 54 obcí (z 215) Libereckého kraje pro 494 opatrovanců.
 
Všech 10 obcí s rozšířenou působností (OBCE III) Libereckého kraje bylo jmenováno opatrovníkem pro 293 opatrovanců. Mezi města s nejvíce opatrovanci patří Liberec (116), Jablonec nad Nisou (84), Česká Lípa (45) a Nový Bor (22).
 
Funkci veřejného opatrovníka dále vykonává 10 obcí s pověřeným obecním úřadem (OBCE II) pro 65 opatrovanců. Nejvyšší počet opatrovanců vykazuje město Hodkovice nad Mohelkou (28). Rokytnice nad Jizerou pečuje o 9 opatrovanců, Cvikov o 2 méně. Hrádek nad Nisou a Mimoň mají na starost 6 opatrovanců. Město Doksy je veřejným opatrovníkem pro 4 opatrovance.
 
V případě obcí prvního typu (OBCE I) se jedná o 34 obcí - veřejných opatrovníků, které se starají o 136 opatrovanců. Agendou veřejného opatrovnictví jsou zatíženy zejména obce Lučany nad Nisou (34) a Jestřebí (22). O 9 opatrovanců se stará město Stráž pod Ralskem, Nová Ves o 1 méně. Obcím Raspenava a Sloup v Čechách je svěřeno do péče 7 opatrovanců. Jindřichovice pod Smrkem mají opatrovanců 6. Města Jablonec nad Jizerou a Ralsko vykonávají funkci opatrovníka pro 4 opatrovance. V 18 případech je obec jmenována veřejným opatrovníkem k 1 opatrovanci.
 
Nejvíce opatrovanců mají obce, do jejichž správního území spadá některé zařízení sociálních služeb. Rozsah výkonu státní správy v tomto případě nerozhoduje.
                                             
Ačkoli se oproti minulému roku počet obcí vykonávajících funkci veřejného opatrovníka nezměnil, počet opatrovanců stále roste (478). Liberecký kraj zaujímá v počtu opatrovanců mezi kraji poslední místo. S výjimkou Prahy se jedná o rozlohově nejmenší kraj v republice.