Odbor sociálních věcí

Krajská koordinační struktura pro plánování sociálních služeb v LK (pracovní skupiny)

V kraji je nastavena Krajská koordinační struktura pro plánování sociálních služeb v Libereckém kraji a skládá se z těchto skupin:

• Kolegium obcí III. typu (K10) s celokrajskou působností. K10 je nejvyšší a největší složkou Krajské koordinační struktury a je poradním orgánem člena rady kraje odpovědného za řízení sociálního resortu Libereckého kraje. Svolává se k projednávání zásadních plánovacích dokumentů vždy před jejich projednáním v orgánech Libereckého kraje. V rámci této skupiny jsou řešena aktuální témata týkající se sociální oblasti na politické platformě.

Doporučené složení skupiny:

• Zástupci obcí III. typu
  • Člen rady kraje pro resort sociálních věcí
  • Vedoucí odboru sociálních věcí
  • Manažer KKS
  • V případě potřeby mohou být přizváni další účastníci, zejména pak odborníci pro projednávanou problematiku, metodici a zástupci dalších dotčených orgánů a institucí.

Zásady K10

• Jednání K10 se konají dle potřeby (potřebnost určuje člen rady kraje, který řídí sociální oblast).
  • K10 je svolána k projednání zásadních plánovacích dokumentů vždy před jejich závěrečným projednáním v orgánech LK, projednává zásadní otázky plánování rozvoje sociálních služeb.
  • Za svolání K10 je zodpovědný člen rady kraje pro sociální oblast.
  • Za odborné zajištění je zodpovědný odbor sociálních věcí KÚ LK.
  • Za organizační a technické zajištění je zodpovědný manažer KKS.
  • Termín plánovaného jednání K10 je oznámen členům vždy min. 1 měsíc předem (v případě mimořádného jednání K10 může být termín oznámen členům s menším časovým předstihem).
  • Aktuální evidenci členů K10 vede manažer KKS.
  • Podklady a podněty pro jednání (z územních řídicích skupin i od jednotlivých členů K10) je třeba předat manažerovi KKS nejpozději 1 měsíc před plánovaným termínem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• Koordinační skupina pro plánování sociálních služeb na území Libereckého kraje (KOOS) s celokrajskou působností. Tuto skupinu tvoří zástupci obcí, v jejichž kompetenci je komunitní plánování sociálních služeb v jednotlivých územích Libereckého kraje. Skupina se setkává cca 2x za rok a jejím hlavním úkolem je přenos informací z komunitního plánování z území obcí na krajskou úroveň, dále spolupráce na monitoringu, aktualizaci a tvorbě Střednědobého plánu, zjišťování potřebnosti sociálních služeb v území, spolupráce na sestavování sítě.

Seznam členů je k nahlédnutí u manažera KKS.

• Odborná skupina odboru sociálních věcí KÚLK pro plánování, sociální oblasti. Tuto skupinu tvoří zaměstnanci odboru sociálních věcí krajského úřadu (garanti rozvojových aktivit plánu, metodici, ekonomové, registrátoři). V oblasti plánování projednává úkoly v rámci procesu střednědobého plánování rozvoje sociálních služeb v Libereckém kraji, spolupracuje při tvorbě sítě sociálních služeb a přebírá koordinační úlohu.

Seznam členů je k nahlédnutí u manažera KKS

• Fokusní pracovní skupiny. Tyto skupiny jsou svolávány v případě řešení konkrétní problematiky. Členy tak mohou být odborní pracovníci kraje, obcí, poskytovatelů či přizvaných odborníků na řešenou problematiku. Do tohoto rámce zahrnujeme i organizovaná jednání a jednotlivé dílčí komise, které řeší danou problematiku mezirezortně.

Aktuálně dlouhodobě fungující skupiny pro témata:

Záležitosti národnostních menšin a cizinců

Protidrogová politika a prevence

Krajská koordinační skupina pro reformu péče o duševní zdraví