Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

INDIÁNSKÉ LÉTO V APOSSU

23. 09. 2015

Polovina roku uběhla v APOSSu jako voda a rychle se přiblížilo léto a s ním vytoužené prázdniny. Lámali jsme si hlavu, jak využít volna, kdy nepracujeme na keramických výrobcích, nepleteme z pedigu, ba ani nemalujeme na hedvábí či netvoříme z jiných materiálů určených pro různé trhy nebo rodiče.

Měli jsme prázdniny a to je doba, kdy plnými doušky hltáme sluníčko, vodu a hlavně lenošení a odpočinek. Napadlo nás proto, že bychom mohli tyto dva měsíce využít třeba trochu jinak. Co kdybychom žili jako indiáni? Ti také přeci většinu života trávili pod širým nebem, učili se mnoha dovednostem, společnému životu, vzájemné spolupráci a přátelství.

A tak jsme 1. červenec zahájili indiánským pokřikem a povídáním si o indiánech naše indiánské léto. Zvědavě jsme naslouchali radě starších (našich kamarádek, které se o nás celý rok starají) kdo jsou vlastně indiáni, kde žijí, jak to vypadalo v jejich táboře, kdo je to náčelník, rada starších anebo šaman, kdy a jak se používala dýmka a ještě mnoho dalších zajímavých věcí.

Co by to bylo za život indiánů, kdybychom nepostavili pravé indiánské teepee. Však v horkých letních dnech se tam krásně odpočívalo. Výtvarné tvoření patřilo k hlavním činnostem našich indiánských kmenů, kde každý měl své jméno. A tak jste se mohli setkat např. s „Tichou vodou“, „Dlouhým bidlem“, „Chytrým pírkem“, „Hbitým lasem“ a dalšími.

A tak se nám podařilo během této doby vyrobit např. lapače snů – do kterých se nám neúprosně motaly prsty, než jsme to zvládli. Ušili jsme si indiánské váčky, vyzkoušeli jsme složitost indiánských totemů, vyrobili jsme krásné indiánské kanoe, které na vodě plulo rychlostí větru. Pro naše indiánské ženy jsme vyrobili různé ozdoby, ale také ošatky na čerstvě upečené placky. Stateční indiáni – muži, chlapci nepřišli zkrátka. Jejich čela zdobily moderní čelenky, nechyběly ani tomahavky a další nezbytné vybavení k boji. Nezapomněli jsme ani na děti, pro které jsme vyrobili panenky, různé obrázky a ozdobené kamínky. Celé území zdobila velmi pěkná indiánská vesnice, kterou chránil ohromný hromový pták.

Během dopoledne se indiánské kmeny utkávaly při různých hrách a soutěžích. Nechyběly ani zkoušky indiánských dovedností. Po indiánském víceboji nám všem vyhládlo a tak k chuti přišly i koláče, které pro nás upekly ženy indiánky. Ne že by nebyli muži nápomocni a tak udělovali alespoň rady.

Ve dnech, kdy se nám žaludky chvěly hladem, jsme alespoň den strávili zpěvem pravých indiánských písní. Když to nestačilo, pomohly indiánské bubny a další velmi složité hudební nástroje. Mnohdy však ani nepomohly velmi bojovné indiánské tance. Naše indiánské léto plné překvapení, her a zábavy bylo zakončeno rozloučením, při kterém všichni hbití indiáni opekli svého vysněného buřta, zazpívali pár písniček a s indiánským tancem a pokřiky léto v APOSSu zakončili. Ani jsme netušili, co všechno dokážeme.

Akce měla za cíl připravit všem přítomným uživatelům pestrý, zábavný a zajímavý program, aby mohli smysluplně strávit dny svého prázdninového času.

Autor: Alena Hobrlantová

Výrobky

Klienti

Bc. Straková Helena
helena.strakova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226394
Mobil: 739541585