Rychlé zprávy

Domov seniorů v libereckém Františkově vyčlenil pro potřeby karantény celý Dům Bára

03. 04. 2020

Jeden ze tří domů Domova seniorů v Liberci – Františkově byl uzpůsoben pro případnou karanténu seniorů, kteří onemocní na COVID-19, ale přitom budou vykazovat mírný průběh nemoci. Do Domu Bára tedy budou přestěhováni senioři, jejichž stav nebude zatím vyžadovat hospitalizaci v nemocnici.

„Liberecký kraj zajišťuje plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví České republiky, podle kterého má být v každém kraji vyčleněno pro potřeby karantény seniorů z domovů důchodců 60 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Dohodli jsme se s vedením kraje, že k tomuto účelu nevyužijeme jen jedno patro Domu Bára, jak jsme původně zamýšleli, ale celý tento objekt se všemi podlažími. Tak se nám podaří minimalizovat kontakt klientů a zabránit případnému šíření nákazy do ostatních prostorů. Drobné stavební úpravy už nyní v domě provádíme,“ přiblížil Jan Gabriel, ředitel Domova seniorů Liberec – Františkov.

Jak doplnil, pro potřeby karantény tak bude v Domě Bára vyčleněno 51 pokojů s celkovou kapacitou 73 lůžek. Původní obyvatelé Domu Bára budou přestěhováni do ostatních dvou domů, Domu Adam a Domu Cilka. Současně vedení domova seniorů dělá všechna nezbytná hygienická opatření pro zajištění bezpečnosti klientů a zaměstnanců.

„Děláme maximum proto, aby ani v této kritické době senioři nestrádali. Naší snahou je pro ně zajistit tu nejlepší péči. Současně bychom uvítali, kdyby si ti rodinní příslušníci, kteří mají doma pro to podmínky, vzali pro svůj vnitřní klid své babičky a dědečky na omezenou dobu do domácí péče. Snížili by tak hrozbu šíření koronaviru SARS-CoV-2,“ dodal náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda. Dodal, že Liberecký kraj předpokládá, že do karantény v Domě Bára, stejně jako do některých dalších zařízení, by byli umístěni také senioři z jiných domovů seniorů v kraji, pokud by se u nich prokázala nákaza koronavirem SARS-CoV-2, a měli by jen mírné příznaky.

Mobil: 770134419