Organizace v sociální oblasti budou moci již brzy zažádat kraj o finanční prostředky na první měsíce příštího roku

15. 05. 2019

Předtím než dostanou organizace, které působí v sociální oblasti, peníze od státu na zajištění služeb, mohou v červenci začít podávat žádosti o předfinancování. Kraj jim tím pomůže překlenout složitý začátek roku, kdy jsou poskytovatelé bez finančních prostředků. Celkem bude z krajského rozpočtu mezi žadatele rozděleno 10 milionů korun. Peníze v sociálních službách však kraji i nadále chybí. Ministerstvo práce a sociálních věcí přidělilo kraji na letošní rok jen 88 % z původní požadované částky ve výši 712.189.900 korun.

„Na první měsíce příštího roku mohou organizace poskytující sociální služby požádat o tzv. předfinancování. Celkem rozdělíme z rozpočtu 10 milionů korun, abychom pomohli těmto organizacím překonat složitý začátek roku, neboť peníze od státu obdrží později,“ uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Žádosti mohou organizace, které jsou registrované v Základní síti poskytovatelů sociálních služeb Libereckého kraje, podávat od 11. do 31. července 2019. Předfinancování se týká zhruba 220 sociálních služeb.

Letos přidělilo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky jen 88 % z původní, Libereckým krajem požadované částky 712.189.900 korun. Tato suma představuje požadavky všech registrovaných organizací na celý kalendářní rok 2019. „Rozdíl mezi požadovanou sumou a přidělenou dotací ovšem ještě prohloubilo zvýšení mezd i pracovníkům v sociálních službách, na kterém se vláda dohodla až po schválení dotace krajům na rok 2019. Na dorovnání takto vzniklého schodku by bylo potřeba přibližně 55 milionů korun. Liberecký kraj ve svém rozpočtu finance na dorovnání státní dotace nemá,“ vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek pro resort sociálních věcí.

Hejtman Martin Půta proto již ve druhé polovině března poslal ministryni práce a sociálních věcí dopis s požadavkem uhrazení tohoto schodku. Ministryně Jana Maláčová přislíbila, že bude společně s Asociací krajů České republiky hledat přijatelné řešení. V polovině května odpověděla na žádost o dofinancování, kterou současně poslalo na ministerstvo financí i vedení Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, také ministryně financí Alena Schillerová.

„Ministryně financí uvedla, že podobné žádosti nyní dostávají i další členové vlády, a že další navýšení výdajů rozpočtu státu není možné. Bez peněz ale hrozí mnohým sociálním službám, a to ve všech krajích republiky, omezení jejich péče a některým možná i zánik. Je nutné připomenout, že vláda v prosinci roku 2018 rozhodla o významném navýšení mezd pro pracovníky přímé péče v sociálních službách, a to 1.800 korunami zvláštního příplatku měsíčně. Ale zapomněla o tuto částku navýšit finanční prostředky pro poskytovatele sociálních služeb,“ uzavřel hejtman Martin Půta.