Projekt Euroklíč pomůže osobám se sníženou schopností pohybu

25. 10. 2018

Ve čtvrtek 25. října 2018 se v prostorách státního zámku Sychrov uskutečnila společná tisková konference k mezinárodnímu projektu Euroklíč, který je v České republice realizován Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Projekt, jehož cílem je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu a rodičům dětí do tří let rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, jako jsou například výtahy, svislé a schodišťové plošiny, je již od roku 2015 realizován za výnamné podpory Libereckého kraje.

K existenci a úspěšnému fungování projektu EUROKLÍČ, který usnadňuje každodenní život nejen lidem se zdravotním postižením, ale i seniorům a rodinám s malými dětmi, je zapotřebí odpovědných partnerů, kteří podle přísných norem upraví svá sociální zařízení na bezbariérová, včetně instalace Eurozámků. Jedním z takových partnerů je i Národní památkový ústav.

„Realizací projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov navazujeme na dlouhodobou snahu Národního památkového ústavu vyjít lidem se speciálními potřebami vstříc v co nejširším možném rozsahu. Věřím, že tímto krokem přispějeme zájemcům o památky z řad osob se sníženou schopností pohybu, rodičů s malými dětmi a seniorů ke zpříjemnění návštěvy. Naším cílem nyní je, aby postupně byly Eurozámky instalovány i na dalších objektech ve správě NPÚ,“ uvedla hostitelka tiskové konference Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, Mgr. Václav Krása, je velmi potěšen touto spoluprácí. „ U Národního památkového ústavu oceňuji, že prolomil ještě jednu bariéru, a to tu, že tento proces nastartoval na jedinečném památkově chráněném objektu státním zámku Sychrov. Zpřístupňování památek pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace je správným krokem a děkuji za něj Národnímu památkovému ústavu a Ing. arch. Naděždě Goryczkové, jeho generální ředitelce“, řekl Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR.

Realizace projektu Euroklíč v Libereckém kraji by nebyla možná ani bez podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Libereckého kraje. „Jsem rád, že jsme mohli v Libereckém kraji distribuovat již stovky Euroklíčů a nainstalovat 35 Eurozámků. Rád bych poděkoval Mgr. Pavlu Svobodovi, náměstkovi hejtmana pro resort sociálních věcí, za významnou pomoc při  realizaci projektu Euroklíč v tomto regionu. sdělil dále Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR. Liberecký kraj projekt podporuje opakovaně již od roku 2015 částkou 80.000 Kč.

„V Libereckém kraji žije mnoho potenciálních držitelů  z řad osob se zdravotním postižením. Zároveň náš kraj navštěvují statisíce turistů a stále musíme rozvíjet infrastrukturu včetně její přístupnosti lidem s omezenou schopností pohybu. Projekt Euroklíč systémově řeší problém přístupnosti veřejných sociálních zařízení. Proto jsme se rozhodli jej každoročně podporovat. O to víc mě těší, že je projekt realizován i na tak významném památkovém objektu, jakým je zámek Sychrov,“ sdělil Mgr. Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

EUROKLÍČ mohou zdarma získat držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P, držitelé WC karty, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou), močovými dysfunkcemi a dalšími onemocněními. Euroklíč si mohou zapůjčit i rodiče dětí do tří let prostřednictvím Sítě pro rodinu. Projekt byl oceněn titulem: „Nejvýznamnější počin roku 2007“ v kategorii vybavení čerpacích stanic a dalších veřejných objektů. Záštitu projektu poskytly Ministerstvo dopravy a Asociace krajů ČR.

TZ: NRZP ČR: Mgr. Sabrina Plisková

Tisková mluvčí NRZP ČR