Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Týden náhradního rodičovství bude po roce opět informovat veřejnost o pěstounské péči

08. 10. 2018

Od 15. do 19. října 2018 se v Libereckém kraji uskuteční Týden náhradního rodičovství, jehož cílem je přitáhnout pozornost k pěstounské péči, tentokrát s mottem „Podporujeme jedině život dětí v rodině“. Právě dětem, o které se dočasně jejich rodiče nechtějí či nemohou postarat, je nutné najít nový domov. Mediální tváří tohoto ročníku Týdne náhradního rodičovství se stal Michal Bulíř z HC Bílí Tygři Liberec.

Počet zájemců o pěstounskou péči dlouhodobě klesá. Zvrat nastal v roce 2017, kdy se zájem o pěstounskou péči nepatrně zvýšil. „Krajský úřad vloni zaevidoval 10 žádostí o dlouhodobou pěstounskou péči a 18 žádostí o přechodovou pěstounskou péči. V ústavních zařízeních žije nyní přitom přibližně 100 dětí, kterým by bylo potřeba zprostředkovat pěstounskou péči,“ upozornil náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda, pod jehož záštitou se Týden náhradního rodičovství koná.

„Cílem naší kampaně je vzbudit větší zájem veřejnosti o pěstounskou péči, informovat o tom, co náhradní rodinná péče obnáší a v ideálním případě oslovit nové potenciální pěstouny. Chceme upozornit veřejnost na to, že v dětských centrech a domovech žijí stovky dětí, které nemají to štěstí mít vlastní domov a rodinu. Jejich jedinou šancí je, že se najdou pěstouni, kteří jim dají svou péči, lásku a rodinné zázemí,“ dodal náměstek Svoboda.

Na tento nepříznivý vývoj reaguje kampaň „MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost nebo vzácnost?“, která v Libereckém kraji běží od roku 2015. Za kampaní stojí členové Pracovní skupiny pro vyhledávání náhradních rodičů včetně Libereckého kraje.

Útočník HC Bílí Tygři Liberec Michal Bulíř, který se stal mediální tváří celého projektu, ocenil poslání Týdne náhradního rodičovství na tiskové konferenci, která se konala v pondělí 8. října v budově Krajského úřadu Libereckého kraje: „Rád jsem přijal nabídku zúčastnit se kampaně. Sám jsem už otcem. Takže vím, že láskyplný domov a rodina je to nejdůležitější, co dítě potřebuje. Měl jsem to štěstí, že jsem vyrůstal s rodiči. Ale uvědomuji si, že to musí být úplně jiné, když vyrůstáte v domově s tetami a obklopení dalšími dětmi. Pěstounství je výborná příležitost i pro ty páry, které třeba nemohou mít vlastní děti.“

Tiskové konference se zúčastnila i Kateřina Kamenická, pěstounka dvou malých dětí ze Cvikova, která dodala: „Od mládí jsem přemýšlela o náhradní péči, abych pomohla dětem, o které se jejich rodiče nestarají. Když nám trochu odrostly naše vlastní děti, s manželem jsme se rozhodli, že se staneme pěstouny. A vzali jsme si do péče dvě malé děti. Výborně do naší rozvětvené rodiny zapadly. Občas nám někdo z našeho okolí vyjádří obdiv. Mně ale to, co děláme, přijde normální. Našim nebiologickým dětem se snažíme dát všechno, co jsme dávali a dáváme našim vlastním dětem. A děláme to rádi.“

V rámci Týdne náhradního rodičovství se konají akce po celém kraji. Zájemci z veřejnosti si například mohou přijít ve středu 17. října 2018 poslechnout 4 příspěvky na téma pěstounská péče přímo na Krajský úřad Libereckého kraje. Také na Městském úřadě v Železném Brodě se bude ve čtvrtek 18. října 2018 hovořit o pěstounské péči. Promítání tematického filmu spojeného s besedou se uskuteční v Turnově, Semilech a České Lípě. V Tanvaldu je přichystána stopovaná s názvem Rodinná cesta za pokladem, v Novém Boru se bude zdobit křišťálová váza, která bude vydražena a výtěžek půjde ve prospěch pěstounských dětí.

Některé organizace v tomto týdnu také přivítají zájemce ve svém zázemí. Bližší informace o jednotlivých akcích je možné získat na webu www.mitdomovarodinu.cz nebo na webových stránkách Libereckého kraje.

 

HARMONOGRAM TÝDNE NÁHRADNÍHO RODIČOVSTVÍ 2018

Podporujeme jedině život dětí v rodině

15. října

Den otevřených dveří Centra Protěž, Centrum Protěž, Palachova 504/7 v Liberci, od 10 do 18 hodin

Co znamená mít „rodiče napořád“?, Most ke vzdělání, Kino Semily, promítání filmu s besedou, v 10 hodin pro školy a v 16 hodin pro veřejnost

 

16. října

S Rodinou za křišťálem, Rodina v centru, Komunitní centrum Nový Bor, od 9 do 12 hodin program pro školy, od 13 do 17 hodin zdobení křišťálové vázy, od 18 hodin promítání dokumentu

I děti se dají pěstovat…, Centrum pro rodinu Náruč, zábavné aktivity pro rodina na Náměstí Českého ráje v Turnově od 12 do 16 hodin, promítání dokumentu Rodiče napořád a beseda s pěstouny od 15 do 17 hodin v sídle CPR Náruč – Skálova 540, Turnov

 

17. října

Den pro náhradní rodičovství, Farní charita Česká Lípa, projekce filmu pro školy v 8.30 a pro veřejnost v 17 hodin (Kino Crystal Česká Lípa), Minikonference v kavárně DOO-BOP (vývojová traumata dětí v náhradní rodinné péči a jejich vliv na chování) od 10 do 12 hodin. Prohlídka Centra pro pěstounské rodiny (Masná 88, Česká Lípa) od 12.15 do 13 hodin

4x o pěstounské péči (4 příspěvky na téma pěstounské péče pro širokou veřejnost), Krajský úřad Libereckého kraje, U Jezu 642/2a, Liberec, budova A, 3. patro, místnost 326a, od 14 do 18 hodin

 

18. října

Rodinná cesta za pokladem (tematická stopovaná), MDC Maják Tanvald, U Školky 579, Tanvald, od 16.30

Náhradní rodinná péče – Šance na nový začátek (beseda), Městský úřad Železný Brod, náměstí 3. května 1, budova B, 3. patro, místnost 402, od 13 do 15.30

 

19. října

Příběhy pěstounství v nás a kolem nás (večer s živými knihami, beseda), Společnost pro podporu náhradní rodinné péče Amina, Kino Varšava v Liberci, od 18 hodin

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226307

Vzhledem k aktuální situaci ohledně koronaviru vyvolávajícího Covid-19 a rozšíření povinné karantény přinášíme "Rady a doporučení pro domácí karanténu" od SZÚ:

Také ke stažení v PDF: http://www.szu.cz/modules/makepdf/make.php?id=6715

Jste v domácí karanténě. Váš stav nevyžaduje přijetí do nemocnice. Je důležité dodržovat následující pokyny:

1.       Zůstaňte doma

Vy nebo osoba, o kterou pečujete, byste měli zůstat doma s výjimkou lékařské péče (viz bod 3 a 8 – co dělat před vyhledáním lékařské péče). Nechoďte do práce, školy, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné.

Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo mailem (online).  V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

2.       Izolujte se od ostatních osob ve vaší domácnosti

Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře.

Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid.  Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední, a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

Pokud bydlíte na koleji či jiném místě, kde sdílíte společnou kuchyni, koupelnu a společenské prostory, měli byste zůstat jen ve svém pokoji se zavřenými dveřmi, vycházet jen v nezbytných případech a nosit ústní roušku.

Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.), pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní. Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku.  Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

3.       Než navštívíte svého lékaře, nejdříve mu zavolejte

Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že je ve zdravotnických zařízeních potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi.

V případě že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí, případně volejte linku 112.

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, jsou k dispozici nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370.

K dispozici jsou i infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic.

 

4.       Noste ústní roušku, pokud vám to je doporučeno 

Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

5.       Kryjte si ústa a nos při kašli a kýchání

Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky.

Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky (viz bod 10 - nakládání s odpady) a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

6.       Myjte si ruce

Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte. Totéž platí pro osoby pečující o kohokoli, kdo je testován na SARS-CoV-2. Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

7.       Vyhněte se sdílení domácích potřeb

Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili, byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí.

Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

8.       Nezvěte si domů návštěvy

Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

9.       Domácí zvířata

Snažte se držet dál od svých domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.

10.   Praní prádla

Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu.

Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky.

Prádlo nenoste do veřejné prádelny.

Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

11.   Odpady

Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci, by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na odpad.

12.   Sledujte příznaky onemocnění u sebe nebo u osoby, o kterou pečujete

Pokud se zhoršuje zdravotní stav vás nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice.

Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2) .