Více lůžek i pracovníků. Liberecký kraj aktualizuje základní síť sociálních služeb

• 08. 09. 2021 09:57

První aktualizaci Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje pro příští rok schválili včera krajští radní. Nyní ji ještě projedná Výbor sociálních věcí, a poté na svém zasedání 21. září také krajské zastupitelstvo. Zvýšit se má počet lůžek i počet pracovníků. Pro rok 2022 je v základní síti zařazeno 246 sociálních služeb.

„Přibude lůžek v zařízeních pečujících o seniory a více pracovníků se bude starat o osoby s chronickým psychickým onemocněním,“ sdělil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí. V základní síti bude o 48 lůžek víc, počet úvazků pracovníků v přímé péči se navýší o 17,8.

Liberecký kraj informují samy obce o tom, jaké sociální služby jim chybí a jaké potřebují. Jejich rozvojové záměry schvaluje krajské zastupitelstvo. Poté kraj vypíše výzvy, do nichž se mohou poskytovatelé sociálních služeb hlásit.

„Každý rok pečlivě mapujeme potřeby z jednotlivých území, porovnáváme je s rozvojovými cíli Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb Libereckého kraje a následně zapracováváme s ohledem na finanční možnosti do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje,“ dodal Tulpa. „Potřebné jsou například služby pro osoby trpící poruchami autistického spektra, terénní služby pro zdravotně postižené a seniory, kteří se nemohou sami o sebe postarat, denní stacionáře pro handicapované a seniory či azylová bydlení pro osoby i rodiny s dětmi.“

Poskytovatelé sociálních služeb, zařazení v základní síti, získávají podporu z více stran: kromě rozpočtu Libereckého kraje, obcí a dalších veřejných zdrojů jsou to také peníze z ministerstva práce a sociálních věcí.

V roce 2019 žádal kraj ministerstvo o 997.286.217 korun a obdržel od státu celkem 728.532.845 korun; přidělená částka představovala 73 % původní žádosti. Obdobně tomu bylo i v roce následujícím, kdy požadavek kraje činil více než miliardu a od ministerstva dostal 834.268.445 korun.

„Náš požadavek byl opět velice podhodnocen, tvořil zhruba 79 %. Mrzí mě to, protože je nyní velice obtížné uspokojit nároky poskytovatelů sociálních služeb, zvláště v době, kdy kraj navyšuje kapacity základní sítě,“ dodal Tulpa.

Pro rok 2022 žádá Liberecký kraj ministerstvo o 1.287.287.000 korun. Výše příspěvku bude známa nejdříve na konci letošního roku, poté, co dojde ke schválení státního rozpočtu na rok 2022.

Vývoj kapacit v Základní síti Libereckého kraje (ZS LK) v letech 2016 až 2022:

Úvazky v ZS LK

Lůžka v ZS LK