Zdravotně postiženým v jabloneckém domově vylepšil kraj jejich zázemí

28. 01. 2019

Rozpadající se okna, zkorodované okapy nebo například technicky zastaralý a téměř nefungující topný systém. To je jen částečný výčet problémů, s nimiž se ve svých budovách potýkal Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou. S pomocí Libereckého kraje se nedávno podařilo ve všech třech budovách provést nezbytné opravy, a vylepšit tak zázemí pro zdravotně postižené klienty krajské příspěvkové organizace.

V domově Erbenova stavbaři vyměnili pět oken, dále několik dveří (venkovních i vnitřních) a také vysloužilé střešní svody a žlaby. Rovněž došlo k částečné rekonstrukci zastaralého a poruchového topného systému a vybudování důstojné šatny pro zaměstnance. Některé místnosti dostaly nové podlahy a elektrické rozvody. Stavbaři rekonstruovali rovněž toalety a koupelnu a celkově zkultivovali vstup do domova. V domově na ulici Lesní došlo vedle opravy podezdívky a vnější omítky také k vybudování nové vodovodní přípojky.

„Opravy v domovech v Lesní a Erbenově stály přes 800 tisíc korun. Další více než 1 milion korun si vyžádaly stavební práce v hlavní budově, v Domově a Centru denních služeb Jablonec nad Nisou. Jsem rád, že se nám ty necelé dva miliony podařilo pro jablonecký domov zajistit, a že zdravotně postižení klienti i zaměstnanci se nyní mohou radovat z hezčího a hlavně lépe fungujícího zázemí,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Domov a Centrum denních služeb získal nový přístavek, byla opravena fasáda a proběhla rekonstrukce stropního kolejnicového systému. Stavební práce se stihly dokončit v závěru loňského roku. Jablonecký domov přispěl k vylepšení prostředí sumou 200 tisíc korun. Za tyto peníze nakoupil nové polohovací postele, židle a další drobné vybavení.

„Klienti i zaměstnanci jsou nadšení. Nebýt pomoci Libereckého kraje nemohli bychom se do oprav pustit. Rádi bychom v nich pokračovali i v budoucnu. Například v domově Erbenova bychom potřebovali rekonstruovat další koupelnu, která je zcela nevyhovující, a k tomu dokončit výměnu 50 let starého topení,“ dodala ředitelka domova Lenka Kadlecová.

Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou se v současnosti stará o 36 zdravotně postižených, kteří zde žijí trvale. Dalších 50 handicapovaných klientů navštěvuje denní centrum.